ATİK: MİT kaynaklı bilgilerle Almanya'daki tutuklamaları kınıyoruz

Almanya'da tutuklanan 10 ATİK üyesi ile dayanışma mitingi

ATİK: MİT kaynaklı bilgilerle Almanya'daki tutuklamaları kınıyoruz

Almanya'da Kaisheim cezaevi önünde 15 Nisan 2015 tarihinden beri tutuklu olan 10 ATİK üyesi ile dayanışma mitingi gerçekleştirildi.

Avrupa Türkiyeli İşçiler Konfederasyonu'nun (ATİK) çağrısıyla Kaisheim Cezaevi önünde yapılan ve sık sık “İzolasyon ve Tecrite son”, “Devrimci Tutsaklara Özgürlük” sloganlarının dile getirildiği gösteride, "Tutsaklara özgürlük" pankartları taşındı. Kitlesel olarak halay çekilerek türküler söylendi, Almanca ve Türkçe konuşmalar yapıldı.

15 Nisan 2015 tarihinden bu yana Avrupa cezaevlerinde tutuklu bulunan 10 ATİK üyesine yönelik uygulanan izolasyon ve tecrite son verilmesi istendi. “İzolasyon ve Tecrit, işkencedir. İşkence, insanlık suçudur” denildi.

ALMAN YARGIÇLARA ÇAĞRI YAPILDI

Tutuklularla Dayanışma Komitesi adına Alman yargıçlarına yönelik yapılan çağrıda ise şu sözlere yer verildi:

"AKP hükümetinin denetimindeki MİT kaynaklı yalan ve hileli belge ve bilgilerle yoldaşlarımızı tutuklamanız ve özgürlüklerini gaspetmenizi kınıyoruz… Bu politikanızla ve uygulamalarınızla Türk devletinin faşist politikalarına ve uygulamalarına ortak olmaktasınız, verdiğiniz kararları gözden geçirin" denildi.

Komite, 26.06.2015 Cuma günü saat 12.00 de Almanya Parlamentosu (Berlin) önünde kitlesel bir miting düzenleneceğini ve “ATİK Yalnız değildir” “Tutsaklara Özgürlük” başlığıyla toplanan imzaların bir heyet eşliğinde, Alman Adalet Bakanlığı yetkililerine teslim edileceği duyurdu. (Avrupa Postası)

Güncelleme Tarihi: 21 Haziran 2015, 12:50
YORUM EKLE