AP Başkanı: Vize serbestisi kriterlerinde ısrarcıyız

AP Başkanı Martin Schulz, Avrupa Parlamentosu’nun vize serbestisi konusunda 72 kriterin yerine getirilmesinde ısrar edeceklerini ifade etti

AP Başkanı: Vize serbestisi kriterlerinde ısrarcıyız
Avrupa Parlamentosu (AP) Başkanı Martin Schulz, Der Spiegel'e yaptığı açıklamada, Avrupa'nın Türkiye'ye vize serbestisi konusunda 72 kriter arasında yer alan “Terörle Mücadele Yasası”nda reforma gidilmesi talebinden geri adım atmayacağını vurguladı.

Schulz, "Avrupa Parlamentosu, bu kriterlerin yerine getirilmesinde ısrar edecektir. Bu, terörle mücadele yasalarında reforma gidilmesi konusunda da geçerli" dedi.

Schulz, Tagesspiegel'e verdiği demeçte de benzer görüşleri dile getirdi. 

DW Türkçe'nin aktardığına göre Türkiye'nin “terörle mücadele yasalarında” reforma gidilmesi ve kişisel verilerin korunmasında adım atmasının önemli olduğunu söyleyen Schulz, "Bu konulardaki değişiklikler gazeteciler ve Türkiye'deki düşünce ve ifade özgürlüğü açısından büyük önem taşıyor" dedi. Schulz, "İyi bir anlaşma sağlanması, hem AB olarak bizim çıkarımıza, hem de Türkiye'nin çıkarına" diye konuştu.

WEBER: ÇIKMAZ SOKAĞA GİRERİZ

Avrupa Parlamentosu'ndaki en büyük grup olan muhafazakâr EVP'nin Başkanı Manfred Weber ise yine Der Spiegel'e verdiği demeçte, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı eleştirdi. Weber, Türkiye'ye vize serbestisi tanınması konusunda Erdoğan'ın yaptığı son açıklamalara tepki göstererek, "Erdoğan sığınmacı anlaşmasını feshetme konusunda tehdit etmeye devam eder ve bize suçlamalar yöneltirse, o zaman çıkmaz sokağa gireriz" dedi.

Weber açıklamasında, Avrupa'nın sığınmacı krizi konusunda Türkiye'ye bağımlı olmadığını dile getirdi.

Kaynak: Sputnik
Güncelleme Tarihi: 14 Mayıs 2016, 20:22
YORUM EKLE