10 Ağustos 2012 Cuma 16:07
 Almanya’ya akın başladı


Avrupa’da yaşanan kriz, Euro Bölgesi’nin sorunlu ülkelerinden görece sağlam ülkelere göçün artmasına neden oluyor.

Her dört kişiden birinin işsiz olduğu, yüzde 22,3’lük rekor işsizlik oranına sahip olan İspanya’da gençler, Almanya’ya akın ediyor. Almanya’nın akınına uğrayan diğer bir ülke ise Yunanistan..

Alman Federal İş Kurumunun verdiği bilgiye göre son aylarda Almanya'ya güney Avrupa'dan gelen işgücü göçünde önemli bir artış görüldü. Özellikle Yunan ve İspanyol çalışanların sayısı arttı. İş Kurumu, Portekizli, İspanyol, Yunan ve İtalyanların bir kısmının zaten önceden Almanya'da yaşadıklarını ancak son aylarda iş bulduklarını, fakat bunlardan çoğunun yeni göç ettiğini bildirdi.

Mayıs ayı sonunda sözkonusu ülkelerin pasaportlarını taşıyan işçi sayısı geçen yıla göre yüzde 6,5 oranında artarak 452 bine yükseldi. Almanya'da bu ayda geçen yıla oranla işe başlayanların genel oranı ise yüzde 1,6 artmıştı.

En çok artış Yunan ve İspanyol işçilerde görüldü. Mayıs ayı sonunda bir yıl öncesine göre İspanyollardan yüzde 11,5, Yunanlardan ise yüzde 9,8 oranında daha fazla kişi işe başladı. Portekizliler yüzde 5,9 artarken, İtalyanların oranı ise yüzde 4,2 oranında yükseldi. Mayıs ayı sonu verilerine göre toplam 117 bin 700 Yunan, 46 bin İspanyol, 55 bin 600 Portekizli ve 232 bin 800 İtalyan, Almanya'da işe başladı. (thelira)
Son Güncelleme: 10.08.2012 16:10
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Yorumlardan doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderene aittir.