Almanya'dan OHAL tepkisi

15 Temmuz'daki darbe girişiminin ardından ilan edilen Olağanüstü Hal (OHAL) uygulamasına ilk tepkiler gelmeye başladı

Almanya'dan OHAL tepkisi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan dün düzenlenen Milli Güvenlik Kurulu toplantısı (MGK) ve bakanlar kurulu toplantısının ardından Türkiye'de üç ay süreyle Olağanüstü Hal (OHAL) uygulanması kararı alındığını ilan etti. Karar bugün Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe girdi.

Deutsche Welle Türkçe'nin haberine göre; Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier, Türkiye'ye çağrıda bulunarak ilan edilen OHAL uygulamasının bir an önce sona erdirilmesini istedi.

Steinmeier, IŞİD'le mücadele koalisyonu savunma ve dışişleri bakanları toplantısı için bulunduğu Washington'da yaptığı açıklamada, "Türkiye'de darbe girişimi soruşturulması kapsamında alınan tüm önlemlerin hukuk devleti kurallarına uygun, orantılı, ölçülülük ilkesi gözetilerek uygulanması gerektiğini" söyledi.

Almanya Dışişleri Bakanı, "Olağanüstü Hal uygulamasının sadece gerekli süreyle sınırlandırılması ve bu sürenin ardından da hemen sonlandırılmasının önemli olduğunu" vurguladı. Steinmeier, aksi yönde atılacak adımların Türkiye'yi gerek ülke içinde gerekse de ülke dışında zayıflatacağını belirtti.

Steinmeier, darbe girişiminde bulunduğu iddia edilen kişilere yönelik önlemlerde de ölçülü davranılması gerektiğini hatırlatarak "devletçe alınan önlemlerin, sadece suça karıştığına dair somut delillerin var olduğu eylemlere yönelik olması ve bu önlemlerin çerçevesinin sadece bir takım siyasi kanılara dayalı olmaması gerektiğini" vurguladı.

Güncelleme Tarihi: 21 Temmuz 2016, 18:44
YORUM EKLE