Af Örgütü: Türkiye mültecileri savaş alanlarına dönmeye zorluyor

Af Örgütü raporunda, Türkiye'nin mültecileri çatışma bölgelerine dönmeye zorladığı belirtildi

Af Örgütü: Türkiye mültecileri savaş alanlarına dönmeye zorluyor

Af Örgütü, "Avrupa'nın Bekçileri" başlıklı bir rapor yayınladı. Raporda Türkiye'ye yönelik eleştiriler var.


Uluslararası Af Örgütü'nün Salı günü yayınladığı "Avrupa'nın bekçileri" başlıklı raporda, Türkiye'nin mültecileri çatışma bölgelerine dönmeye zorladığı belirtildi. 

Raporda, Türkiye'nin eylül ayından bu yana batı sınırlarında yakaladığı yüzlerce sığınmacıyı güney ve doğu illerinde kurduğu merkezlere sevk ettiği ifade edildi. Raporda sözkonusu kamplar "tutuklama merkezleri" olarak tanımlandı. Kamplara yerleştirilen sığınmacılara, "ya burada kalırsınız ya da ülkenize dönersiniz" seçeneklerinin sunulduğu ileri sürüldü.

Raporda, AB fonlarıyla Türkiye'de sığınmacılar için izole gözlatı merkezleri kurulduğu eleştirisine yer verildi. 

Brüksel ile Ankara arasında üzerinde uzlaşılan eylem planı uyarınca Türkiye'de sığınmacılar için kurulması öngörülen 6 merkezin aslında "tutuklama merkezleri" olduğunu iddia eden rapor bu durumun Ankara'daki AB yetkililerince de doğrulandığını ileri sürdü.

AB-Türkiye eylem planının bağımsız otoriteler tarafından denetlenmesini talep eden raporda, "Türkiye, sığınmacıları haksız yere tutuklamaya son vermeli, hayatlarının tehlikede olduğu memleketlerine dönmeye zorlamamalı" denildi.

Brüksel ile Ankara arasında geçen ayın sonunda varılan uzlaşmaya göre, Avrupa'ya göçmen akışını kesecek önlemleri alması halinde Türkiye'ye 3 milyar Euro mali yardım, vize kolaylıkları ve üyelik müzakerelerine tekrar hız verilmesi sağlanacak. Türkiye, AB'den sağlanacak yardım karşılığında daha fazla sığınmacıyı ülkesinde ağırlayacak ve Yunanistan sınırını daha iyi koruyacak. (ANF Türkçe)
Güncelleme Tarihi: 16 Aralık 2015, 16:59
YORUM EKLE