ABD'de siyah genci vuran Zimmerman 'suçsuz' bulundu

Trayvon Martin'in ölümü ABD'de 'ırkçılık' tartışmalarını uyandırmıştı...

ABD'de siyah genci vuran Zimmerman 'suçsuz' bulundu

ABD'nin Florida eyaletinde siyah genç Trayvon Martin'i öldürmekle suçlanan mahalle bekçisi George Zimmerman, "suçsuz" bulundu.

ABD gündemini uzun süre meşgul eden Zimmerman davası sonuçlandı. İki gün 16 saat boyunca mahkeme jürisi, Zimmerman için iki seçenek üzerinde karar vermeye çalıştı.

Ömür boyu hapis cezasını kapsayan "ikinci dereceden cinayet" veya "suçsuz". Ancak daha sonra yargıç Debra Nelson 30 yıla kadar hapis cezası anlamına gelen "kasıtsız adam öldürme" maddesini de listeye dahil etti.

Mahkeme boyunca zanlının avukatları, Zimmerman'ın meşru müdafaa yaptığını öne sürerken, savcı ise Zimmerman'ın "Martin'i vurmak istediği için vurduğunu" belirterek, bunun kasıtlı olduğunu ve meşru müdafaa olsaydı üzerinde daha fazla yara bulunması gerekeceğini savunmuştu.

BEYAZ JÜRİ SUÇSUZ BULDU

Mahkemede 6 kişiden oluşan jüri, Zimmerman'ı "suçsuz" buldu. Jüri üyelerinin 5'inin beyaz olduğu belirtiliyor. Kararın ardından yargıç, Zimmerman'ı salıverdi ve "Artık mahkemede bir işiniz kalmadı" dedi. Zimmerman'ın ailesi karar karşısında sevinçlerini gizlemezken, Martin'in ailesi ise mahkeme salonuna gelmemişti.

Karar öncesinde mahkeme önünde toplanan çoğunluğu siyah Amerikalılardan oluşan grup, karar sonrasında tepkilerini ortaya koydu. Savcı Bernie de la Rionda da karardan hayal kırıklığı duyduğunu açıkladı.

NE OLMUŞTU?

Trayvon Martin, 26 Şubat 2012'de Orlando yakınlarındaki Sanford kasabasında, Hispanik kökenli 28 yaşındaki George Zimmerman adlı mahalle bekçisi tarafından vurularak öldürülmüştü.

Olay anında silahsız olduğu ve elinde sadece şeker ve buzlu çay bulunduğu belirtilen Martin'i meşru müdafaa hakkı içinde vurduğunu söyleyen Zimmerman'ın olaydan sonra gözaltına bile alınmaması ve hakkında hiçbir suçlamada bulunulmaması ülke genelinde yoğun protestolara yol açmış ve ırkçılık tartışmalarını uyandırmıştı.

ABD Başkanı Barack Obama da o dönem, "Eğer bir oğlum olsaydı Trayvon'a benzerdi" şeklinde, siyah gence sahip çıkan açıklamasıyla konuya dahil olmuştu. Polis kayıtlarına göre, Zimmerman'ın olaydan önce polisi arayarak, Martin'in şüpheli tavırlar sergilediğini söylediği ve kendisine bir şey yapmamasının söylenmesine rağmen, Martin'i takip etmeyi sürdürdüğü belirtiliyor.

Zimmerman ile Martin arasında fiziki münakaşa yaşanırken, komşulardan birinin 911 çağrısında, birinin yardım için bağırdığı kaydedildi. Mahkemede ise sesin kime ait olduğu araştırılmıştı, her iki tarafın ailesi de sesin kendi oğullarına ait olduğunu savunmuştu.

Güncelleme Tarihi: 15 Temmuz 2013, 10:36
YORUM EKLE