ABD'de ceset skandalı

11 Eylül saldırılarında hayatını kaybeden insanlara ait ceset parçalarının çöpe atıldığı ortaya çıktı...

ABD'de ceset skandalı

ABD yeni bir skandalla çalkalanıyor. 11 Eylül terör saldırılarında Pentagon ve Pensilvanya'da ölen insanlara ait ceset parçalarının yakılıp çöpe atıldığı ortaya çıktı.

 

Salı günü ABD Savunma Bakanlığı'nın kamuoyuna açıkladığı rapora göre bunların, Washington’daki Pentagon binasına çakılan ve Shanksville’de (Pensilvanya) düşen uçaklardaki kişilere ait ceset parçaları olduğu belirtildi.

 

Ancak bu parçaların teşhis işlemlerinde kullanılamayacak derecede yanmış olduğu kaydedildi.

 

Deutsche Welle’nin haberine göre, ortaya çıkan skandalın odağında Delaware eyaletindeki Dover Hava Kuvvetleri Üssü'nün morgu bulunuyor. Burada Afganistan ya da Irak’ta ölen yaklaşık 270 Amerikan askerine ait teşhis edilmesi mümkün olmayan ceset parçalarının yakılıp ardından Virginia’daki bir atık deposuna atıldığı ortaya çıkmıştı.

 

Amerikan ordusu tarafından geçtiğimiz kasım ayında kabul edilen bu uygulama, ölen askerlerin yakınlarında büyük öfkeye yol açmıştı. Şimdi de Pentagon ve Pensilvanya'da ölen 11 Eylül kurbanlarında aynı uygulamaya başvurulduğu açıklandı. Ancak Dover Hava Kuvvetleri Üssü’nün 2008 yılında bu uygulamadan vazgeçtiği ve teşhis edilemeyen ceset parçalarını okyanusa gömdüğü bildirildi.

 

Pentagon’un hava kuvvetlerinden sorumlu müsteşarı Michael Donley, “Ordu, Dover Hava Kuvvetleri Üssü’nde yaşananların sorumluluğunu üstlenmiştir. Şimdi ileri bakma zamanı ve bu gibi hataların bir daha yaşanmamasının güvenceye alınma zamanı” diye konuştu.

 

11 Eylül 2001 tarihinde New York, Pentagon ve Pensilvanya'daki saldırılarda yaklaşık 3 bin kişi hayatını kaybetmişti.

Güncelleme Tarihi: 29 Şubat 2012, 23:32
YORUM EKLE