ABD'den Demirtaş'a açılan davaya ilişkin açıklama

ABD Dışişleri Sözcüsü Kirby, HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş'la ilgili ceza talebi için de endişelerini bildirdi

ABD'den Demirtaş'a açılan davaya ilişkin açıklama

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby, HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’a dava açılması hakkındaki bir soru üzerine, bu konuyu takip ettiklerini belirterek, “Türkiye’de adli sorgulamaların ifade özgürlüğü ve siyasi konuşmaların kısıtlanması maksadıyla saldırgan biçimde kullanılmasından endişeliyiz. İfade özgürlüğünü her zaman destekledik ve destekleyeceğiz. İfade özgürlüğü hakkına zarar vermeye yönelik her türlü adıma da karşı çıkmayı sürdüreceğiz” diye konuştu.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ile HDP Ankara Milletvekili ve İmralı Heyeti üyesi Sırrı Süreyya Önder hakkında 5 yıl hapis istemiyle iddianame hazırlanmıştı.

Öte yandan sözcü Kirby, günlük basın brifinginde yaptığı açıklamada, “ABD, bugün Elazığ ve Bitlis’teki korkunç saldırıları kınar. Dostumuz ve müttefikimiz Türkiye, bu hafta hem bugün, hem 15 Ağustos’ta biri çocuk 7 kişinin ölümüne neden olan Diyarbakır’daki saldırılar ve hem de dün Van’daki saldırı dahil çok sayıda çirkin terör saldırısına maruz kaldı” diye konuştu.

Kirby, saldırılarda hayatlarını kaybedenlerin ailelerine başsağlığı, yaralılara da acil şifa diledi.

TÜRKİYE-RUSYA

Kirby, Türkiye ile Rusya arasında savunma sektöründe işbirliği planlarına yönelik bir soru üzerine de, Türkiye’nin NATO müttefiki ve IŞİD’e karşı savaşta önemli bir ortak olmaya devam ettiğini, Türkiye’nin NATO üyeliğine ve IŞİD’e karşı savaşa katkılarına değer verdiklerini, bu ilişkinin daha da güçlendirilmesi için çalışmaya devam edeceklerini vurguladı.

‘TÜRKİYE-RUSYA İLİŞKİLERİNDEN ENDİŞE ETMEYİZ’

Türkiye ile Rusya arasındaki ikili ilişkilerde bir değişikliğin bu iki ülkeye bağlı olduğunu ve bunun önünde bir yasağın bulunmadığını ifade eden Kirby, “ Eğer Türkiye ve Rusya güvenlik ve savunma konularında yeni ya da farklı bir ikili ilişki kuracaksa bundan elbette endişe etmeyiz, bu onların vereceği bir karar” dedi.

Kirby, bir gazetecinin, ABD’nin “güçlü müttefik” söylemleriyle Türkiye’deki siyasetçilerin ABD’yi sert eleştiren açıklamalarına bakıldığında arada bir “uyuşmazlık” olup olmadığı sorusu üzerine, “Eğer Türkiye’de, arada bazı uyuşmazlıklar olduğu yönünde görüşler varsa, bunu diyebilirler. Ama bizim bakış açımızdan size söyleyebileceğim; Türkiye değerli bir müttefik, ortak ve dost, bu değişmedi, bu bir gerçek. Türkiye’nin başarılı olduğunu, sadece güvenlik sektöründe değil, birçok düzeyde uluslararası camiaya katkıda bulunmaya devam ettiğini görmek istiyoruz” diye konuştu.

Türkiye’nin başarısız darbe girişiminin ardından “biraz gerilim altında” olduğunu söyleyen Kirby, “Bazı Türk liderlerin, Batı’nın ya da ABD’nin rolü hakkında söylediklerine dair endişelerimiz hakkında konuşmuştuk. ABD’nin bunda (darbe girişimiyle) bir bağlantısı olduğuna yönelik her türlü suçlama ya da üstü kapalı sözü kesin biçimde reddettik” dedi.

‘SÖYLEMLERE TAKILMAYIP İLİŞKİMİZİ GÜÇLÜ TUTMAK İÇİN ÇALIŞMALIYIZ’

Kirby, “Türkiye’de şu anda birçok stres kaynağı olduğunu anlıyoruz. Türkiye’nin başarılı olmasını istediğimiz için, yargı süreçleri ve basın özgürlüğü hakkında bizi endişelendiren şeyler gördüğümüzde bu endişelerimizi dile getirmekten korkmuyoruz çünkü Türkiye’nin geleceği bizim için önemli” diye konuştu.

Türkiyeli liderlerin söylediği her açıklamaya da yanıt vermeyeceğini kaydeden Kirby, “Şu anda en fazla yardımcı olacak şey, söylemlere takılmayıp, Türkiye ile işbirliği ve ilişkiyi güçlü tutmanın yollarını bulmaya çabalamak. Darbe girişimini zaten defalarca kınadık. Türkiye’nin güvenliğini gözetme sorumluluğu olduğunu anlıyoruz. Söylediğimiz, Türkiye’nin bunu uluslararası yasalara ve adil yargı süreçleri altındaki kendi sorumluluklarına uygun şekilde yürütmesi” dedi.

Kaynak: Amerikanın Sesi

Güncelleme Tarihi: 20 Ağustos 2016, 12:44
YORUM EKLE