28 Aralık 2015 Pazartesi 08:36
'AB ordusu kurulmalı'

Haftalık Bild am Sonntag gazetesine bir açıklama yapan Wolfgang Schäuble, mülteci akını ile baş edebilmek için Avrupa devletlerinin ortak savunma harcamalarını artırması gerektiğini söyledi. Alman Bakan, AB ülkelerinin dış ve güvenlik politikalarının adım adım birbirine kenetlenmesi gerektiğini vurguladı. “Nihayetinde hedefimiz ortak bir Avrupa ordusu olmalı” diyen Schäuble “28 ulusal ordu için harcadığımız kaynak, birlikte çok daha etkin bir biçimde kullanılabilir” diye konuştu.


Mülteciler konusunda Avrupa Birliği’nin kriz bölgelerinde daha güçlü bir biçimde ortak hareket etmesini zorunlu kıldığını vurgulayan Almanya Maliye Bakanı Schäuble şöyle konuştu: “Almanya için bunun anlamı şudur; dış politikada ve güvenlik politikalarında hoşumuza gidenden daha fazlasını yapmak zorunda kalabiliriz.” Schäuble Avrupa’nın daha güçlü bir biçimde yükümlülük altına girmemesi halinde Ortadoğu’da ve Afrika’da istikrarın sağlanmasının beklenmemesi gerektiğini vurguladı.

Almanya Maliye Bakanı Schäuble, Avrupa içinde mülteci akınlarının sonrasında başlayan siyasi tartışmalara da değindi. Doğu Avrupa ülkelerindeki yönetimleri eleştiren Schäuble “Karşılıklı hakaret ederek dayanışma kurulamaz. Doğu Avrupa ülkeleri de sığınmacı almalı ama elbette Almanya’dan daha az olmalı” dedi. (Deutsche Welle)
Son Güncelleme: 28.12.2015 08:56
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Yorumlardan doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderene aittir.