15 Ocak 2016 Cuma 15:53
AB'den akademisyen açıklaması

AB Komisyonu sözcülerinden Maja Kocijancic, 'barış bildirisi'ni imzalayan aydınlarla ilgili bir soruya verdiği cevapta, Türkiye’de gözdağı atmosferinin oto-sansür yoluyla ifade özgürlüğünü kısıtladığına dikkat çekti.

Bu tespitin 2015’teki ilerleme raporunda da ortaya konulduğunu belirten sözcü, “Türkiye’ye mevcut kanunların Avrupa standartları ile uyumlu hale getirilmesi ve kanun önünde eşitlik ve ölçülülük ilkesini sağlayacak şekilde uygulanması çağrısında bulunduk” hatırlatmasını yaptı.

‘BÖLGESEL DİNAMİKLER ÇÖZÜM SÜRECİNİ ÖNEMİN ARTIRDI’

Türkiye’de tüm siyasi liderlerin, ülkede hukukun üstünlüğünü hakim kılmak için bir araya gelerek acil ateşkes çağrısı yapması ve Kürt barış sürecine acilen dönülmesini isteyen Maja Kocijancic, bu konuda son iki yılda kat edilen önemli mesafenin ziyan edilmemesi gerektiğini belirtti.

Söz konusu sürecin, çok sayıda can kaybının verildiği bir çatışmanın sona erdirilmesi için en iyi fırsat olmaya devam ettiğini vurguladı.

AB’nin bu sürece verdiği desteğe vurgu yapan sözcü, bölgesel dinamiklerin de sürece acilen dönülmesinin stratejik önemini artırdığını savundu.

Bunun için tüm tarafların cesur davranması, somut adımlarla sosyal, kültürel ve demokratik hakların geliştirilmesi gerektiğine vurgu yapan sözcü, “Olumlu bir sonuca ulaşılması yolundaki tüm çabalara destek vermeyi sürdüreceğiz” dedi.

Son Güncelleme: 15.01.2016 15:55
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Yorumlardan doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderene aittir.