19 Eylül 2014 Cuma 22:11
700 yıldır el ele

Leicester Üniversitesi Arkeoloji Bölümü'nden (ULAS) arkeologlar, gönüllülerin de yardımıyla İngiltere'nin Hallaton köyündeki çok sayıda kalıntıya ev sahipliği yapan kayıp St.Morell şapelinde el ele tutuşan iskeletleri buldu.

ULAS Proje Müdürü Vicki Score, "Ayrı ayrı gömülebilecekleri alan varken birlikte gömülmüşler, daha önce birlikte gömülen çiftlere rastlamıştık" dedi.

Ayrıca Score, dört yıldır süren kazı çalışmalarında 11 farklı iskelet daha bulduklarını belirtti.

"Çiftin haricinde 46 yaşında bir erkeğe ait iskelet bulduk. Kafasına çekiç ya da ağır bir cisimle aldığı darbe sonucu hayatını kaybetmiş. 20'li yaşlarda başka bir iskelet ise, dişlerinden anladığımız kadarıyla, dokuz yaşından önce bir travma geçirmiş ve alışılmadık bir pozisyonda gömülmüş. Bacakları birbirinden çok ayrık, dirsekleri kırık ve eli çenesinin altına sıkışmış. Neden böyle gömüldüğü hakkında en ufak bir fikrimiz yok. Tıbbi bir durum olabilir."

Arkeologlar bu şapelin suçlulara, yabancılara ya da hastalık taşıyanlara ait olduğunu tahmin ettiklerini söylüyor. 12. ve 16. yüzyıllara ait gümüş penilerin bulunması, taş işçilikleri, pencerelerdeki çini ve kurşunlar bu şapelin o zamanlar kullanıldığını gösteriyor. 2012 yılında bu bölgede 15. yüzyıl hükümdarı 3. Richard'ın kalıntıları da bulunmuştu. 

Son Güncelleme: 20.09.2014 16:52
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Yorumlardan doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderene aittir.