14 Aralık 2012 Cuma 09:47
Zara’dan sonra Levi’s da dize geldi

Hazır giyim markası Zara'yı 8 günlük bir kampanyayla pes ettiren Greenpeace, Levi’s‘ı da dize getirdi. Levi’s, ürünlerini zehirli kimyasallardan arındıracağına dair güvence verdi.

Greenpeace'ten yapılan açıklamaya göre, Amerikan tekstil firması Levi's, 2020 yılına kadar ürünlerinde sağlığa ve çevreye zararlı tüm kimyasalların kullanımından vazgeçeceğini bildirdi.

Greenpeace'ın kimya uzmanı Christiane Huxdorff, firmanın bu kararı Greenpeace'ın hazır giyim ürünlerinin hazırlanışında kullanılan, insan ve çevre sağlığı için zararlı olan kimsayallardan vazgeçilmesi için başlattığı uluslararası kampanya ve dünya genelinde kullanıcı protestoları sonucu aldığını belirtti.

Tüketicilerin öfkesinin etkili olduğunu kaydeden Huxdorff, gelecekte diğer bütün markaların da temiz ürünler üretmek zorunda kalacağını ifade etti.

'20 ÜNLÜ MARKADA ZEHİRLİ KİMYASALLAR VAR'

Greenpeace'ın kasım ayında açıkladığı bir çalışmaya göre, 20 markaya ait ürünlerde tehlikeli kimyasallar bulunduğu belirtilmişti. Çevre örgütü, 2020 yılına kadar tüm zararlı kimyasallardan vazgeçecek olan Levi's'ın 2013 yılı haziran ayına kadar, Çin, Meksika ve diğer üretici ülkelerdeki tesislerinde hangi kimyasalların kullanıldığını açıklamayı planladığını bildirdi.

Geçtiğimiz haftalarda, Zara, Mango ve Esprit gibi firmalar da ürünlerini zehirli kimyasallardan arındırma taahhüdünde bulunmuştu.

© Deutsche Welle Türkçe

Son Güncelleme: 14.12.2012 09:49
Anahtar Kelimeler:
Levi’sGreenpeaceZara
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Yorumlardan doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderene aittir.