Victor’un attığı tohumlar yeşeriyor

Ananias'ın mezarına ailesi ve yakınları tarafından buğday dökülüp, cenazeye katılanlara tohum dağıtılmıştı.

Victor’un attığı tohumlar yeşeriyor

Geçtiğimiz Mart ayında kaybettiğimiz, Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği olan Buğday’ın kurucusu, vizyoneri, lideri ve yöneticisi Victor Ananias’ın cenazesinde ve takiben ilk hafta gerçekleşen anma etkinliklerinde Buğday’ın dağıttığı tohumlar dünyanın birçok yerinde toprakla buluştu, ekildi ve yeşerdi. Birçok kişi şaşırtıcı şekilde Buğday ile bu tohumların öykülerini paylaştı.

Şimdi ise tohum alma zamanı!

Buğday olarak istedik ki, bu tohumların devamlılığını sağlayalım, yıllar boyu Victor’un tohumları sembolik olarak bu tohumlardan üreyen tohumlarla devam etsin. Bu nedenle, paylaştığımız ve üzerinde “attığın tohumları biz yeşerteceğiz” sözü olan paketlerden çıkan tohumları saksısına, bahçesine, tarlasının bir köşesine eken dostlarımızı, bu tohumlardan elde ettikleri tohumların bir kısmını ve hikâyelerini bizimle paylaşmaya davet ediyoruz.

Toplanan tohumlar, tek tek yeniden paketlenerek Victor Ananias’ın ölüm yıldönümü olan 3 Mart 2012’de takas etkinliği sırasında yeniden dağıtılacak ve toplanan üretim hikâyeleri Buğday iletişim ağı kanalları ile paylaşılacak.

Tohumların, aşağıdaki bilgilerle verdiğimiz adrese postalanmasını rica ediyoruz:

·         Tohum çeşidinin adı:
·         Ekim tarihi:
·         Ekilen yer (mevkii, bölge, köy, kasaba, şehir):
·         Eken / yetiştiren kişi:
·         İletişim bilgisi (tel / e-posta / adres):
·         Yetiştirmeye ilişkin herhangi bir not:
·         Hikâyeniz:

İletişim Bilgileri ve Posta Adresi
 
Güneşin Aydemir
PTT için: PK 29. Küçükkuyu, Çanakkale

Kargo için: Herhangi bir kargo şirketinin Altınoluk (Balıkesir Şubesi’ne)
Victor’un tohumları iletişim ve sorular için: gunesin@bugday.org


Victor Ananias Kimdir?

Victor Ananias, 1971 yılında İsviçre’nin Zürih kentinde dünyaya geldi. Babası Şilili olan Victor Ananias, çocukluk yıllarını Almanya’da geçirdi. Altı yaşına geldiğinde ailesi doğal yaşamı seçerek Bodrum’a yerleşti. Burada Ege’nin toprak insanının gelenek ve bilgisiyle yetişen Ananias, 13 yaşından itibaren miçoluk, çiçekçilik, garsonluk, otel yöneticiliği ve turist rehberliği yaptı.

Dokuz Eylül Üniversitesi İngilizce Bölümü’nde okurken eğitimini yarıda bırakarak kendini ve hayatı keşif seyahatlerine çıkmaya karar veren Victor Ananias, ekolojik mimari, ekolojik tarım, ekolojik mutfak gibi ekolojik yaşamla ilgili konularda yurt dışında çeşitli eğitsel faaliyetlerde bulundu.

1991 yılında turist rehberliğinden kazandığı parayla köylerden doğal ürünler alarak bunları Bodrum pazarındaki küçük tezgâhında satmaya, bilgilerini paylaşmaya başladı.

Aynı zamanda ekolojik yaşamın değişik alanlardaki öğrenme sürecinin yoğunlaştığı bu dönemde, ürün çeşitliliğini artırarak kurduğu doğal ürün dükkânını, daha sonra da sağlıklı içecek ve tatların sunulduğu ve aynı zamanda çevrecilerin toplanma yeri olan Başak Cafe’yi açtı.

Bir yıl sonra yine Bodrum’da hem dengeli beslenme mutfağı, hem ürün satış noktası, hem de eğitsel program ve toplantıların yapıldığı uluslararası bir buluşma yeri olan Buğday Vejetaryen Restoran ve Doğal Yaşam Merkezi’ni açtı. 2009 yılına kadar 11 yıl boyunca yayımlanan Buğday Dergisi’nin tohumlarını attı ve elle yazıp fotokopiyle çoğalttığı fanzinleri ilk kez 1996 yılında bu mekânda okuruna ulaştırdı. 1997 yılında ilk ekolojik mimari projesini hayata geçiren Vıctor Ananias, yurt çapında ve uluslararası platformlardaki deneyim ve iletişimlerinin çoğalmasıyla birlikte önce İstanbul’da daha sonra da Türkiye genelinde ekolojik tarımın yaygınlaşması, ürünlerin iç pazarda tüketiciye ulaşması, tüketici bilincinin geliştirilmesi gibi konularda çalıştı.

2002 yılında arkadaşlarıyla birlikte kurduğu Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği’nin dokuz yıl boyunca Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı yürüten Victor Ananias, ekolojik tarım alanında tüm dünyada tanınıyor ve uluslararası ekolojik tarım kuruluşları tarafından geleceğin 5 liderinden biri olarak gösteriliyordu. 2008 yılında ise, dünyada çok sınırlı sayıda kişinin lâyık görüldüğü “One World Award” ödülünü almıştı.

Onun hayallerini ve ideallerini devam ettirmek, attığı tohumlara bir damla su olmak isteyenler Buğday Derneği'ne bağış yapabilir.

(www.bugday.org)

YORUM EKLE