Ünye - Fatsa halkı siyanüre direniyor!

‘Siyanürlü altına hayır mitingi’ bölgede son yıllarda yapılan en görkemli eylemlerden biri oldu…

Ünye - Fatsa halkı siyanüre direniyor!

Fatsa ile Ünye arasındaki siyanürlü altın madenine karşı binlerce kişi Fatsa’da bir araya geldi. Yöre köylülerinin yoğun katılım gösterdiği “Siyanürlü altına hayır mitingi” bölgede son yıllarda yapılan en görkemli eylemlerden biri oldu.

Fatsa Sevgi Köprüsü önünde toplanmaya başlayan kitle arasında, özellikle altın madeni işletmesi civarındaki köylülerin katılımı dikkat çekti.

Fatsa-Ünye Doğa Koruma Platformu tarafından gerçekleştirilen mitinge, Ordu, Sinop, Giresun, Murgul, Dersim, İstanbul’dan da çok sayıda yaşam savunucusu destek verdi.

“Toprağın üstü altından değerlidir”, “Siyanürlü altına hayır”, “Kader değil siyanür öldürür”, “Altın değil hayat istiyoruz”, “Şirketin altınına madencinin yalanına hayır”, “Tarlamda mısır, bahçemde fındık yiyebilmek için siyanüre hayır” pankart ve dövizlerinin taşındığı yürüyüşe 7 den 70’e binlerce vatandaş katıldı.

Altın madeninin faaliyet hazırlıkları aşamasında bile doğaları, ormanları yok edilen, maden araçları nedeniyle duvarları çatlayan Esenyurt, Yukarı Tepeköy, Sarıhaliller, Yukarı Bahçecik köylülerinin coşkusu özellikle yürüyüşe yansıdı.

‘ZEHİRLENMEK İSTEMİYORUZ!’

Yaklaşık 2 km’lik yürüyüşün ardından toplanılan Fatsa Kaymakamlık önünde toplanıldı. Mitingde açılış konuşmasını Fatsa-Ünye Doğa Koruma Platformu adına Gülizar Şendur yaptı. Bir arada oldukça kimse ağacımızı kesemez, doğamızı yok edemez diyen Şendur, “Holdingler, şirketler altın sahibi olacaklar diye havamızın, suyumuzun, sebzemizin, hayvanlarımızın zehirlenmesini istemiyoruz. Bugün bu doğa katillerinin yanında olanlar evlerinde sevip kokladıkları çocuklarının da katili olduklarının farkındalar mı?” diye konuştu.

Açılış konuşmasının ardından söz alan maden çevresinde yaşayan köylüler, son bir yıldır maden nedeniyle yok edilen ormanlarını, toz nedeniyle zarar gören fındıklarını, sebzelerini anlatarak, siyanüre, zehire, doğa katliamına karşı topraklarını koruyacaklarını dile getirdiler.

HDP milletvekili Levent Tüzel, YSGP Genel Sözcüsü Naci Sönmez, EMEP, ÖDP, KP, SYKP, İP, Halkevleri yöneticilerinin yanı sıra çok sayıda dernek, meslek örgütü, sendikanın katıldığı mitingde müzik dinletileri de gerçekleştirildi. (Evrensel)

Güncelleme Tarihi: 06 Ekim 2014, 18:25
YORUM EKLE