Ümit Kıvanç'tan ‘Tabiatı Koruma Kanunu'na tepki

Ümit Kıvanç tepkisini videoda özetledi…

Ümit Kıvanç'tan ‘Tabiatı Koruma Kanunu'na tepki

Doğayı korumaya değil yatırımlara açacağı eleştirisi getirilen Tabiatı ve Biyolojik Çeşitliliği Koruma Kanunu Tasarısı'na Ümit Kıvanç'tan videolu tepki geldi.

Kıvanç, iki dakikalık videoda Türkiye'nin farklı bölgelerinde koruma altına alınmış doğal alanları oranın müzikleri eşliğinde göstererek yasa tasarısı ile neleri kaybetme riski taşıdığımızı gösteriyor.

Bugünlerde Meclis gündemine gelmesi planlanan tasarıya karşı tepkiler büyüyor.

Kanun tasarısıyla Türkiye'de 60 yılda korunmaya alınmış bölgelerin ortadan kaldırılmak istendiği belirtiliyor.

Türkiye yüzölçümünün yaklaşık yüzde 3-4'lük bölümü koruma alanı kapsamında. Aslında bu olması gerekenin üçte biri.

Bu yasayla zaten çok az korunan doğal alanların da "üstün kamu yararı" gerekçesiyle ortadan kaldırılmak istendiği endişe taşınıyor.

Nasuh Mahruki'nin change.org'da açtığı imza kampanyasına bugüne kadar 37 bin kişi destek verdi.

“Ağaca bakınca inşaat için arsa, dağa tepeye bakınca maden bölgesi, çiçeğe kuşa bakınca rafta ambalajlı ürün gören para ve güç sahipleri, Türkiye'nin şahane doğasının koruma altındaki yüzde dördüne de göz dikti. Yeni bir kanunla ormanları, millî parkları şirketlerin eline vermek istiyorlar.”
________________________________________________

"AMAÇ KORUMA DEĞİL KULLANMA"

Tabiat Kanunu İzleme Girişimi sözcüsü Özkara, yakında Meclis'te görüşülecek Tabiatı ve Biyolojik Çeşitliliği Koruma Kanunu Tasarısı'nın koruma alanlarını "koruma" değil, "kullanıma açma" amacı taşıdığını söylüyor.

"Yasa, yüzölçümünün yüzde 15'ini koruma kapsamına alması gerekirken mevcut korunan yüzde 3-4'lük alanı da yatırıma açmayı öngörüyor."

Tabiat Kanunu İzleme Girişimi sözcüsü Hüsrev Özkara, "Tabiatı ve Biyolojik Çeşitliliği Koruma Kanunu" Tasarısı'nı böyle yorumladı.

Özkara, orman mühendisi, avukat, uzun yıllar Orman Bakanlığı bünyesinde Milli Parklar Şube Müdürlüğü dahil çeşitli bölümlerde yöneticilik yaptı.

Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne (AB) uyum sürecinde tabiatın ve biyolojik çeşitliliğin korunması için hazırladığı tasarının yakın bir zamanda Meclis'te onaylanması bekleniyor.

Mart 2011'de TBMM Çevre Komisyonu'nda kabul edilen tasarıya karşı 70 sivil toplum örgütünden oluşan Tabiat Kanunu İzleme Girişimi oluşturuldu.

"YÜZDE 15'LİK ALAN KORUMAYA ALINMALI"

Girişimin sözcüsü Özkara, kanun tasarısının korunan alanları "koruma" değil "kullanıma açma" amacı taşıdığını belirterek çeşitli yasalarla Türkiye'de 60 yılda korunmaya alınmış bölgelerin ortadan kaldırılmak istendiğini söyledi.

Özkara, Türkiye yüzölçümünün yaklaşık yüzde 3-4'lük koruma alanına sahip olduğunu bunun en az yüzde 15'e çıkması gerektiğini şöyle anlattı:

"Türkiye homojen bir ülke değil. Mesela Hollonda dümdüz bir arazi; ekosistemi farklı değil. Ama Türkiye, Avrupa, Asya ve Afrika'nın ortasında yer aldığı için ekosistemi her yerde farklılık gösteriyor; biyolojik çeşitlilik de ona göre oluşuyor. Bu yüzden koruma alanları en az yüzde 15'e çıkmalı."

"ÜSTÜN KAMU YARARI İLE YATIRIMIN ÖNÜ AÇILIYOR"

Özkara 33 maddelik tasarı ile ilgili çekincelerini şöyle sıraladı:

* Tasarıda korunan alanların sınırlarının değiştirilebileceği, kısmen veya tamamen farklı statü kapsamına alınabileceği veya koruma kararlarının kaldırılabileceği belirtiliyor.

* Ekolojik etki değerlendirme ile ilgili bölümde, "üstün kamu yararı" ve "alternatif çözümlerin bulunmaması" ifadeleri son derece muğlâk ve suistimale açık. Halk sağlığı, milli güvenlik, çevreye yarar gerekçeleriyle sunulan üstün kamu yararına dayanarak bu alanlarda "madencilik, enerji, sanayi, tarım, turizm" gibi doğa üzerinde etkiye sahip birçok yatırımın önü açılabilir.

* Yani, "yeniden değerlendirme" yapılarak korunan herhangi bir alan "subjektif" ve "muğlak" gerekçelerle ortadan kaldırılabilecek. Yasalarla koruma altına alınan 60 yıllık birikim ortadan kaldırılacak.

"KATILIMCILIK VE TARTIŞMA YOK"

* Kanunda konunun tarafları yok. Katılımcılık ilkesi çiğneniyor. Tasarının ilk halinde sivil toplum örgütlerini kısmen de olsa kapsayan kurullar tasarıdan çıkarıldı. Bu kadarına bile tahammül edilemedi. Bazı koruma alanlarının statüleri tabii ki değişebilir. Bu konu tartışılabilir.

* Mesela, Manyas Kuş Cenneti 64 hektar, oysa bir milli park bu kadar küçük olamaz. Ama o zaman konuyla ilgili düzenleme yoktu. Şimdi bu alan yeniden değerlendirmeye alınabilir. Konunun tarafları ile konuşulur, gerekirse yanındaki tarihi yaşam merkezi ile birleştirilerek milli park değil de tabiatı koruma alanı olur. Bu da pozitif bir yaklaşım olur. Ancak bu yasada amaç korumak değil, mevcut haliyle kalsa tabiat daha iyi korunmuş olur.

"HES'LERİN DAYANAĞI MİLLİ PARKLAR KANUNU KALKACAK"

* Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunundaki doğal sit alanları Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Orman ve Su İşleri Bakanlığı'na devredilecek. Milli Parklar Kanunu, bu tasarı ile ortadan kalkacak. Sayıları hızla artan hidroelektirk santrallere (HES) karşı açılan davalarda Milli Parklar Kanunu önemli bir dayanak, bu ortadan kalkacak. (Nilay Vardar / Bianet)

Güncelleme Tarihi: 27 Şubat 2013, 11:22
YORUM EKLE