Türkiye'de 323 bin Volkswagen geri çağırılacak

11 milyon araca yerleştirdiği bir yazılımla, karbon emisyon oranlarında hile yaptığı ortaya çıkan Alman Volkswagen'in Türkiye'deki bazı araçları da geri çağırılacak

Türkiye'de 323 bin Volkswagen geri çağırılacak

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Türkiye'deki Volkswagen EA 189 dizel motora sahip 323 bin 977 araç için firma ile mutabakat sağladıklarını bildirerek, "Bu araçlar gönüllü olarak geri çağrılacak ve teknik güncellemeleri yapılacak" dedi.

"BİZİM İÇİN ÖNEMLİ OLAN ÇEVRE KİRLİLİĞİNE OLAN ETKİSİ"

Bir televizyon kanalında konuya ilişkin açıklamalarda bulunan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Volkswagen'in (VW), emisyon değerlerini düşük gösterdiği için tüketiciyi yanıltmak ve daha az vergi vermekle suçlandığını belirten Işık, "Dolayısıyla buradaki itham vergi kaçakçılığı boyutu. Türkiye'de biz emisyondan dolayı vergi almıyoruz. Bizim için önemli olan Türkiye'de emisyon değerlerinin çevre kirliliğine olan etkisi" diye konuştu.

323 BİN ARAÇ GERİ ÇAĞIRILACAK

Işık, olay ABD'de meydana geldikten sonra bakanlık olarak konu ile Almanya ve Avrupa'daki gelişmeleri de takip ettiklerini kaydederek, "Türkiye'deki Volkswagen EA 189 dizel motora sahip 323 bin 977 araç için firma ile mutabakat sağladık. Bu araçlar gönüllü olarak geri çağrılacak ve teknik güncellemeleri yapılacak" ifadesini kullandı.

Teknik güncellemenin Almanya ile eş zamanlı olarak 2016'nın Ocak ayında Türkiye'de gerçekleştirileceğini bildiren Işık, firma gönüllü çağırmayı kabul ettiği için cezai müeyyide uygulamadıklarını söyledi.

Güncelleme Tarihi: 17 Ekim 2015, 12:11
YORUM EKLE