17 Temmuz 2015 Cuma 23:04
Sosyal medya soruyor: #CudiYanıyor, medya ve 'çevreciler' niye görmüyor?

Şırnak'ın Silopi ilçesine bağlı Çalışkan köyü yakınlarında bulunan Çalışkan Hudut Taburu'ndan yapılan top atışları nedeniyle Cudi Dağı'nda 2 gün önce başlayan ve 3'üncü gününe girerken de tam olarak söndürülemeyen yangın karşısında devlet yetkililerinin harekete geçmemesi, yine medyanın yangını görmemesi ve 'çevreci' kamuoyunun duyarsızlığına sosyal medyadan tepki yükseliyor.

Cudi Dağı'ndaki yangın sonucu yüzlerce dönümlük alan küle döndü ve arazideki birçok canlı hayvan türü de yanarak telef oldu. Twitter'da ise dün #CudideDoğaKatliamıVar hashtag'i ile kampanya başlatıldı. Söndürülemeyen yangın nedeniyle bugün de #CudiYanıyor'la devam eden kampanya kapsamında atılan birçok mesajda medyanın Cudi Dağı'ndaki yangını iki gün boyunca görmemesi eleştiriliyor.

Twitter kullanıcıların tepki gösterdiği bir başka nokta ise çevrecilerin Cudi'de doğayı talan eden yangına yaklaşımı. Aynı şekilde T24 yazarlarından Nurcan Baysal da bugünkü yazısında "[...]Cudi’deki yangına Batı’daki çevrecilerin çok az bir kısmı tepki verdi (ki bu yazım onlara değildir). Yangın çıktığından beri, Türkiye’nin bilinen çevre örgütlerinden ve çevre katliamlarında sık gördüğümüz çevrecilerin ciddi bir kısmından ses çıkmadı. Ne de olsa yanan Kürdün dağıydı!" diyerek Cudi Dağı'ndaki yangın konusunda çevreci grupların tepkisizliğine dikkati çekti.

Twitter'da #CudiYanıyor hashtag'i ile paylaşılan bazı mesajlar ise şöyle:

(Demokrat Haber)

Son Güncelleme: 17.07.2015 23:24
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Yorumlardan doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderene aittir.
Avatar
kureşi aksoy 2015-07-18 15:53:15

Ağacları yaksalarda taşları yakamazlar taşlar deha çok korur adamı ayrica taş baş yarar