05 Temmuz 2015 Pazar 11:36
Dersim'de HES'in mağdur ettiği aile açlık grevine başladı

Dersim ile Elazığ arasında 2008 yılında yapımına başlanan ve mahkeme kararına rağmen su tutan Pembelik Barajı ve HES projesinin mağdur ettiği Arduç ailesi bugün itibari ile açlık grevine başladı. Bütün resmi kurumlara başvurduklarını aktaran aile; "Bir yıl oldu Ilısu'da mahsur durumdayız. Bütün yaşamsal haklarımız gasp edilmiştir." şeklinde açıklama yaptı.

Elazığ 1. İdare Mahkemesi'nin, imar planı olmadığı gerekçesiyle projenin durdurulmasına yönelik kararına rağmen su tutmaya devam eden Dersim ile Elazığ arasında 2008 yılında yapımına başlanan Pembelik Barajı HES projesi baraj, yol ve köprünün yapılmaması nedeniyle Arduç ailesini baraj göletinin ortasında bıraktı. Yaşadıkları Dallıbahçe köyünün Ilısu mezrasında, karayla bağlantıları kesik bir şekilde bir yıldır mahsur kalan Arduç ailesi, seslerini kamuoyuna duyurmak için yarın açlık grevine başladıklarını duyurdu.

Konuya dair sosyal medya hesapları üzerinden açıklama yapan aile, yetkili kurumlara yaptıkları başvurularda hiçbir gelişmenin yaşanmadığını paylaştı. Yapılan açıklamada, "Bir yıl oldu Ilısu'da mahsur durumdayız. Bütün yaşamsal haklarımız gasp edilmiştir. Bütün ilgili resmi kurumlara Nazimiye Kaymakamlığı, Tunceli Valiliği, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, İl Özel İdare, Başbakanlık, Cumhurbaşkanlığı, Ulaşım Bakanlığı bütün siyasiler dahil bir çok müracaatımıza rağmen çözüme dair herhangi bir gelişme olmadı" denildi.

Aile, kutsallığa, doğaya, yaşam alanlarına ve anayasal haklarına yapılan zulmü kınadıklarını ifade ederek, yarından itibaren süresiz ve dönüşümlü açlık grevine başlayacaklarını duyurdu.

Arduç ailesi, duyarlı tüm kesimleri yapacakları açlık grevine destek vermeye çağırdı.(JINHA)

Son Güncelleme: 05.07.2015 11:38
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Yorumlardan doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderene aittir.