Tariş Üzüm İşletmesi çalışanları greve başladı

İşçilerin talepleri karşılanıncaya kadar fabrika önündeki grevi sürdürecekleri belirtiliyor

Tariş Üzüm İşletmesi çalışanları greve başladı

Manisa'nın Alaşehir ilçesinde Tariş Üzüm İşletmesi ve Öz Gıda İş Sendikası arasında 2016 yılı başından beri devam eden Toplu İş Sözleşme görüşmeleri uyuşmazlıkla sonuçlandı.  

Berkcan Zengin’in Kamera Sokak’ta yer alan haberine göre, uyuşmazlıkla sonuçlanan görüşmelerin ardından Tariş işçileri fabrika önünde toplanıp davulla zurnayla sloganlar eşliğinde greve başladı.  " Yılgınlık yok direniş var, İş ekmek yoksa barış da yok, Zafer direnen emekçinin olacak, Tariş bizimdir bizim kalacak " sloganları atılıp daha iyi şartlarda daha fazla ücret talep edildi.  

Tariş Üzüm İşletmesi ile Öz Gıda İş Sendikası arasında 1.1.2016 tarihinde toplu iş sözleşmesi başlatıldı.   8 aydır anlaşma yapılması için tüm gayretler sarf edilmesine rağmen olumlu bir sonuç alınamadı.Patron işçilere 40 TL zam teklifinde bulunurken, sosyal haklar için ise %10 zam verildi. 1650 asgari ücret alan işçilere, işveren vermeyi önerdiği maaş ise 1690 TL oldu. Sendika sözleşmeyi reddedip grev kararı aldı.

Anlaşma sağlanana kadar Tariş işçilerinin işletme önünde grevine devam edecekleri belirtiliyor.(Fotoğraf: Berkcan Zengin)

Güncelleme Tarihi: 08 Ağustos 2016, 10:27
YORUM EKLE