28 Mayıs 2014 Çarşamba 11:44
Soma’dan daha kötü olan 400 maden var

Soma’da resmi rakamlara 301 kişinin yaşamını yitirmesine neden olan iş cinayetinin ardından gözler güvenliğe çevrilmişken Maden Mühendisleri Odası Eski Başkanı Mehmet Torun, Türkiye genelinde 400 ocağın Soma’dan daha kötü koşullarda olduğunu ve daha büyük risk taşıdığını söyledi.

Radikal’den Erdinç Çelikkan’ın haberine göre, Torun, işçilerin Soma katliamının ardından can güvenliği açısından ocaklara girme konusunda ciddi tereddütler yaşadığını belirtti.

‘MADENLER SOMA GİBİ PATLAMAYA HAZIR BOMBA’

Madencilere gönderilen ‘İşbaşı yapın‘ mesajlarına tepki gösteren Torun, “İşçiler haklı olarak ocaklara girmiyor, eylemler yapıyor. Can güvenliğini sağlamadan işçi o madene nasıl girsin? Türkiye’de Soma benzeri ve daha kötü koşullarda ocaklar var. Türkiye genelinde 400’e yakın maden, Soma gibi patlamaya hazır bomba” dedi.

Katliamın üzerinden iki hafta geçmesine karşılık denetim açısından önemli değişikliklerin kaydedilmediğini vurgulayan Mehmet Torun, şu ifadeleri kullandı: “Binlerce kişinin çalıştığı madenleri deyim yerindeyse bir elin parmaklarını geçmeyen elemanlarla denetlemek mümkün değil. Akademisyenlerin, uzmanların içinde olduğu ciddi bir denetim ekibi kurulması gerekiyor. Acil eylem planı hazırlanması lazım.“

Son Güncelleme: 28.05.2014 21:38
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Yorumlardan doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderene aittir.
Avatar
büşra 2014-05-28 12:15:59

Allah bidaha. Böyle bir acı. Vermesin

Avatar
merve 2014-05-28 12:55:33

Allah ölen ışçilerimizin baş sağlı. Dileriz