30 Kasım 2014 Pazar 22:44
Soma'da katliamın yaşandığı madende işçi kıyımı: 2 bine yakın işçi işten atıldı

Geçen 13 Mayıs'ta Soma Kömür İşletmeleri A.Ş.'ye ait Eynez Maden Ocağında meydana gelen iş cinayetinde 301 kişi yaşamını yitirmişti. İş cinayetinin ardından maden kapatılırken, işçilerin ücretlerinin ödenmesinde birçok kez aksamalar yaşanmış ve işçiler Ankara’ya yürümüştü.

Soma Holding'e bağlı Soma Kömürleri adlı şirket içinde galeri onarım ve güçlendirme çalışmaları devam eden Eynez kömür ocağı ise, "daha uzun bir süre üretim yapılamayacağını" gerekçe göstererek işçilerin büyük bölümünü işten attı.

 Bu kapsamda, yeraltındaki onarım çalışmalarında görevli 300'e yakın işçinin dışında kalan 2 bine yakın işçinin işten atıldığı belirtildi.

 İşten atılan işçilerin cep telefonlarına, bu durumun mesajla bildirildiği kaydedildi. (Evrensel)

Son Güncelleme: 30.11.2014 22:48
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Yorumlardan doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderene aittir.
Avatar
Nizamettin Aktaş 2014-12-01 11:37:52

... bu nasıl bir devlet anlayışıdırki tahammülden adam öldürmekle yargılanmaları gerekenler,siz neden sessiz,sedasız ölmedini de gürütü çıkardınız intikamı alınıyor. soma halkı açlığa mahkum edeliyor. bu ülke insanlarına rave görülmeyen evrensel hukuk işte böyle züle neden oluyşor. kabahat bu tahammülden iş başında cinayet işlime çüreti gösteren şirkette değil. loket uçak firmasindan ruşvet aldiklari abd makamlarinca yargilanan firma yetkilileri olunca,ruşveti türkiye'ye verildiği anlaşilmişti. ruşveti alanlarin ayni zamanda darbeci genareller olduğunu bilinmesine rağmen 34 yildir ruşvetci,darbeci genarellerin silah zoru ile yaptirdiklari,kendi yolsuzluklarini,ülkelerinin değerlerini abd şirketlerine satarak menfat elde ettikleri sorgulanmasin diye yasaklar koyan ve 34 yildir yamali bohcaya çevrilen ilo hukukuna çekinceler koyan devlet ve hükümetlerin açzini gösteriyor soma da kara altini servete çeviren canavar şimdide aç birakmakla dehtit ediyor,devlet ve hükümet zavalli konumda.