08 Şubat 2015 Pazar 14:55
Siemens, işçi kıyımına hazırlanıyor: 7 bin 800 çalışan işten çıkarılacak

Siemens’te uzun zamandır gündemde olan ‘yeniden yapılanma’ planı çerçevesinde istihdamda toplam 7 bin 800 kişilik 'azaltıma' gidilecek. Almanya’daki işletmelerde toplam 3 bin 300 personel operasyondan etkilenecek. İşten çıkarmalar ağırlıkla idari bölümleri kapsıyor.

Siemens Yönetim Kurulu Başkanı Joe Kaeser, “Vizyon 2020 adını verdikleri yeniden yapılanma konsepti kapsamında şirketi yeniden kalıcı büyüme hattına oturtmayı ve rakiplerle aralarında kârlılık konusundaki boşluğu kapatmayı hedeflediklerini söyledi.

“SENDİKALARLA GÖRÜŞÜYORUZ”

Siemens Personel Koordinatörü Janina Kugel, istihdam azaltımı operasyonunu yapıcı ve sosyal açıdan uygun bir şekilde tamamlamak için sendikalarla görüşme halinde olduklarını öne sürdü.

Sendikalar henüz konuyla ilgili bir açıklamada bulunmadı. İşçi temsilcilerinden Birgit Steinborn, istihdam azaltımının bir çözüm olarak gündeme getirilmesine tepki gösterdi.

Siemens yeniden yapılanma planı çerçevesinde ve işten çıkarmalarla 1 milyar euro tasarruf etmeyi planlıyor. Şirket, 25 yıldır en büyük yeniden yapılanma operasyonunu geçen yılın Mayıs ayında duyurmuştu. Plan çerçevesinde Siemens faaliyet gösterdiği iş kollarını 16’dan 9’a indirdi.

Kaynak: Sendika.org

Son Güncelleme: 08.02.2015 14:58
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Yorumlardan doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderene aittir.