17 Mart 2013 Pazar 22:56
Sağlık çalışanları Taksim'de eylemdeydi

İstanbul Tabip Odası üyesi bir grup sağlık çalışanı Beyoğlu Tünel Meydanı'nda toplandı. Ellerinde pankartlar taşıyan grup, sloganlar eşliğinde Taksim Meydanı'na kadar yürüyerek hükümetin sağlık politikalarını protesto etti.

Gruptakiler, ''Mesleğimiz, iş ve ücret güvencemiz, geleceğimiz için, esnek ve kuralsız çalışmaya karşı yürüyoruz'' yazılı pankart taşıdı. Cumhuriyet Anıtı'na kadar yürüyen grup adına basın açıklamasını İstanbul Tabip Odası Yönetim Kurulu Üyesi Feray Kaya okudu. Açıklamada, Türk Tabipler Birliği'nin sağlık çalışanları adına 14 acil talebi, yeni Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu'na elden ilettiği belirtildi.

Tüm hekimler için ortak olma özelliğini taşıyan ilk üç talebin sıralandığı açıklamada, şöyle denildi:

"1-Emekli hekim ücretleri acilen iki katına çıkarılmadır.

2 -Hekimler arasında dayanışma yerine rekabete yol açan, hekimlik uygulamalarını değersizleştiren ve hastalara "puana dönüştüren mevcut "Performansa göre ücretlendirme" sisteminden ivedi olarak vazgeçilmelidir.

3-Sağlıklı ve güvenli koşullarda çalışma hakkını güvence alacak düzenlemeler ile sağlık ortamlarının arıdırılması için Türk Tabipler Birliği tarafından hazırlanan öneri doğrultusunda Türk Ceza Kanunu'nda gerekli değişiklik yapılmalıdır."

Yaklaşık 150 kişinin katıldığı yürüyüşe İstanbul Tabip Odası Başkanı Taner Gören ve Türk Tabipler Birliği Başkanı Özdemir Aktan da destek verdi.

Son Güncelleme: 17.03.2013 23:04
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Yorumlardan doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderene aittir.