Madendeki suyu boşaltmak günlerce sürebilir!

18 işçinin mahsur kaldığı Ermenek'teki madendeki çalışan iki pompadan çok az miktarda su pompalanabiliyor...

Madendeki suyu boşaltmak günlerce sürebilir!

18 işçinin mahsur kaldığı Ermenek'teki maden ocağında incelemelerde bulunan CHP heyeti çarpıcı tespitlerde bulundu. CHP Milletvekili İlhan Cihaner, halihazırda madendeki suyu boşaltmak için iki pompa cihazının çalıştığını belirterek, "Pompalar verimli çalışmıyor. Çok az miktarda su pompalanabiliyor. Ahtapot adı verilen pompa cihazı mazotla çalıştığı için sık sık arızalanıyor" dedi. Hiçbir organizasyon yapılmadığı için kurtarma ekiplerinin yatacakları yerlerin dahi belli olmadığını anlatan Cihaner, "Buradaki tek organizasyon, hükümet yetkililerinin güvenliği meselesi" eleştirisinde bulundu.

İsmail Saymaz’ın Radikal’deki haberine göre, CHP Milletvekilleri İlhan Cihaner, Gökhan Günaydın, Umut Oran ve Alirıza Öztürk, maden faciasının meydana geldiği Ermenek’teki madeni ziyaret etti ve su pompalarının boşaltma işlemini yaptığı noktaya kadar ilerledi.

Cihaner, madendeki çalışmalarla ilgili Radikal’e şu bilgileri verdi:

POMPALAR VERİMLİ ÇALIŞMIYOR

“Su boşaltma pompaları verimli çalışmıyor. Çok az miktarda su pompalanabiliyor. Ahtapot adı verilen pompa cihazı mazotla çalıştığı için sık sık arıza çıkıyor. Ayrıca mazot karbondioksit ürettiği için çalışmalara zaman zaman ara veriliyor.

POMPALARDAN BİRİ ÇALIŞIYOR

Hali hazırda iki adet 'Ahtapot' cihazı faaliyet gösteriyor ve bunlardan biri çalışıyor. Ayrıca iki adet 'Dalgıç' adı verilen pompa çalıştırılıyor ve bunlardan su çıkışı fotoğrafladığımız gibi çok az. Şu halde 11 bin ton suyun boşaltılması çok uzun zaman alacak gibi görünüyor.

EKİPLER İÇİN ORGANİZASYON YAPILMAMIŞ

Ayrıca, maden çevresinde hiçbir organizasyon da yapılmamış. Kızılay'ın getirdiği yemek kurtarma ekiplerine ulaşmamış. Uyuyacakları yerler dahi belli değil, sadece bir çorbayla çalışıyorlar.

Çalışmalara katılmak üzere gelen dalgıçlar da balçık ve görüş mesafesinin çok düşük olması nedeniyle çalışmalara katılamıyor.

Madende mahsur kalan ve ocağın yanında bekleyen işçi ailelerine de sadece çadır verilmiş.

BİNLERCE POLİS...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve bakanların gelişi nedeniyle 5 bin polis bölgeye geldiği için ahtapot denilen pombaların gelmesine dahi imkân verilmedi. Burada tek organize olunan konu siyasetçilerle ilgili güvenlik meselesi, bunun dışında herhangi bir organizasyon sağlanamamış.”

Güncelleme Tarihi: 29 Ekim 2014, 22:49
YORUM EKLE