'Krala ulusal yas, işçiye ulusal yasak'

Kayseri'de metal işçilerinin grevine destek yürüyüşü

'Krala ulusal yas, işçiye ulusal yasak'

Kayseri'de 'Emek ve Demokrasi Güçleri' adı altında bir araya elen siyasi partiler ve sivil toplum kuruluşları üyeleri, DİSK'e bağlı Birleşik Metal İş Sendikası'na üye işçilerin 10 ilde 22 fabrikada başlattıkları grevin Bakanlar Kurulu kararıyla durdurulmasına tepki gösterdi.

Sendika üyeleri ve destek verenler 'Açlıktan ölmeyiz, biz bu yoldan dönmeyiz' sloganları eşliğinde yürüdü. Eylemde en dikkat çeken pankartlardan biri de 'Krala ulusal yas, işçiye ulusal yasak' oldu.

Sivas Caddesi'nde bir araya gelen Emek ve Demokrasi güçleri 'Grev haktır yasaklanamaz, DİSK Birleşik Metal İş'in onurlu grevini destekliyoruz', 'Patronlar istedi, AKP metal grevini yasakladı', 'Direnen Metel işçisi kazanacak', ' İşçi gençlik el ele örgütlü mücadeleye', 'Ferman hükümetinse fabrikalar bizimdir', 'Grev hakkımız söke söke alırız' yazlı döviz ve pankartlarla birlikte Sivas Caddesi'nden Cumhuriyet Meydanı'na doğru yürüyüşe geçti. Kalabalık yürüyüş sırasında 'Bu daha başlangıç mücadeleye devam', 'İşçilerin birliği sermayeyi yenecek', 'Açlıktan ölmeyiz biz bu yoldan dönmeyiz', 'Metal işçileri tarih yazıyor' sloganlar da attı.

'İŞÇİLER HAKLARI İÇİN GREVE ÇIKTI'

Cumhuriyet Meydanı'na alkışlar ve ıslıklar eşliğinde hükümeti protesto eden kalabalık adına basın açıklamasını DİSK Bölge Temsilcisi Cumali Sağlam yaptı. Açıklamasında, DİSK'e bağlı Metal-İş'in 10 kentte 22 fabrikada grev başlattığını ifade eden Sağlam şunları söyledi:

"Grevin ateşi Kocaeli Gebze, Konya, İzmir ve Türkiye'nin bir çok yerinde yakıldı. Buna karşın işveren, MESS ve hükümet tarafından işkolu abluka altına alınarak sözleşme imzalatılmaya çalışılıyor. Biz bu ablukanın yıkılması için greve çıktık. Sarı sendika gece yarısı sözleşmeyi imzaladı. Bize de bu yoksulluğu kalıcılaştıran üç yıllık sözleşmeyi dayattılar. Birleşik Metal- İş üyeleri ise 'bedeli ne olursa olsun, biz ödemeye hazırız' dedi ve önlerine bu grevi koydu. Metal işçileri şimdi tarih yazıyor. İşçiler ekonomik, demokratik ve sosyal hakları için greve çıktılar."

‘HÜKÜMET MESS PATRONLARININ YANINDA'

Türkiye'de 15 bine yakın işçinin iş kazalarında öldüğünü ifade eden Sağlam, 20 bine yakın işçinin de sakat kaldığını belirterek, " Hükümet görevi hiçbir haklı gerekçe göstermeden iptal ederek, erteleyerek MESS patronlarının yanında saf tutarak, emeği değil sermayeyi koruduğunu ispatladı ve gerçek yüzünü ortaya koydu" dedi.

'BEDEL ÖDERİZ AMA, BEDEL DE ÖDETİRİZ'

Gerçekleşmez denen şey gerçekleşti. MESS'ten kopmalar başladı. Birden fazla fabrika MESS'ten ayrılarak DİSK'le sözleşme imzaladı. İşçi ücretleri düşük ve dengesiz. Bize bedel ödetmeye çalışıyorlar. Biz bedel ödemeye hazırız ama bedel de ödetiriz. Bu ülkeyi sırtlayan bütün işçilerin ezilmesine izin vermeyeceğiz. Biz teslim olmayacağız. Biz bu yolda sonuna kadar yürüyeceğiz."

(haberler.com)

Güncelleme Tarihi: 01 Şubat 2015, 19:39
YORUM EKLE