KESK'te eş başkanlık dönemi

KESK Genel Kurulu yeni yönetimin seçilmesiyle sona erdi. Yeterince tartışma yapılmamasına yönelik eleştirilere karşın yönetimde eş başkanlık, organlarda eşit temsiliyet, Kadın Meclisi’nde karar yetkisi ve seçimlerde nispi temsil getirildi

KESK’in 3 Temmuz’da Ankara’da başlayan 8. Olağan Genel Kurulu yapılan seçimle birlikte sona erdi. Karayolları Genel Müdürlüğü’nün toplantı salonunda dört gün süren genel kurulda seçim öncesindeki günlerde özellikle tüzük değişikliği üzerine sert tartışmalar yürütüldü. Tüzük değişikliğinin KESK üyeleri ve delegeleri arasında yeterince tartışılmadığına yönelik eleştiriler yapılırken, değişikliklerin öncesinde çeşitli organlarda tartışmalar yürütülerek bir Tüzük, Program ve Örgütlenme Kurultayı’na taşınması yönünde öneriler sunuldu.

Eleştiri ve önerilere karşın delege çoğunluğu ile hareket edildi ve tüzük değişikliği hayata geçirildi.

Tüzükte önemli değişiklikler

Sendika.org’un haberine göre, tüzük değişiklikleri ile birlikte KESK yönetimine eş başkanlık sistemi getirildi. Basın-yayın ve eğitim sekreterlikleri birleştirilirken, KESK’in tüm organlarında kadın ve erkek sayısının eşitliğine dayanan “eşit temsiliyet” ilkesi kabul edildi. Kadın temsiliyetine yönelik bir adım da Kadın Meclisi’nin kurularak bir karar organı haline getirilmesi oldu.

KESK’teki seçim sisteminde de değişikliğe gidildi ve “nispi temsil” yöntemine geçildi. 7. Olağan Genel Kurul’da delegelerin oylarıyla seçilen KESK Genel Meclisi’nin işlevsiz kalan yapısında yeniden değişikliğe gidildi ve Genel Meclis’in delegeler tarafından değil, üye sendikaların karar organları olan kurullarından seçilmesine karar verildi.

ORTAK LİSTE KAZANDI

Genel Kurul’un son günündeki seçime ise iki liste girdi.

Lami Özgen, Şaziye Köse, Gülistan Atasoy, Ramazan Gürbüz, İlhan Yiğit, Fatma Çetintaş ve Hasan Toprak’ın Yürütme Kurulu’nda yer aldığı DEMEP, Devrimci Kamu Çalışanları, Emek Hareketi, Sendikal Birlik, Sendikal Değişim ve Demokratik Emek Meclisleri’nin ortak listesi seçimleri kazandı. Yönetimin diğer organlarında ise şu isimler yer aldı:

Yürütme Kurulu yedek: Özlem Tolun, M. Sıddık Akın, Hediye Kılınç, Burak Yavaş, Mehmet Güven, Çiğdem Özbaş, Özlem Yılmaz Yeşer.

Denetleme Kurulu: Saliha Zorlu, Celal Çelen, Serdal Alan, Yılmaz Kantar, Nazmiye Saral.

Denetleme Kurulu yedek: Elif Yalçınkaya Gültekin, Turgay Tarhan, Neriman Çoban, Seyfettin Pektaş, Erkan Sümer.

Disiplin Kurulu: Nazife Bayrak Tosu, Gürbüz Demir, Deniz Ertunç, Şuğayip Vayiç, Duygu Erdoğan.

Disiplin Kurulu yedek: Muazzez Orhan, Refik İmamoğlu, Fatih Adıgüzel, Eylem Eroğlu, Ahmet Yılmaz.

Kamu Emekçileri Cephesi de 2 kişilik liste çıkarttı. Geçtiğimiz dönem KESK MYK’sında yer alan Akman Şimşek ile birlikte Fatma Bora Koçaş bu listede yer aldı. Ayrıca Tarım Orkam-Sen Mersin Şube Başkanı Gazi Düz de bu iki listeden bağımsız olarak KESK yönetimine aday oldu.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.