KESK: Onlar çalıyor biz yoksullaşıyoruz!

KESK, yurt genelinde, ‘Onlar Çalıyor Emekçiler Yoksullaşıyor’ diyerek eylem yaptı...

KESK: Onlar çalıyor biz yoksullaşıyoruz!

Kamu Emekçileri Sendikası Konfederasyonu (KESK) yurt genelinde, emekçilerin alınterine sahip çıkmak ve yolsuzlukları  protesto etmek için alanlara  çıktı.

KESK İstanbul Platformu’nun Galatasaray Meydanı’nda yaptığı açıklamaya TMMOB  ve İKK da eşlik etti. “ Emeğimize sahip çıkmak zulüm ve yolsuzluk düzenini sıfırlamak için alandayız” pankartını açan kamu emekçileri, hep bir ağızdan, “ Berkin Elvan ölümsüzdür”  , “ Katiller halka hesap verecek”,   “Hırsızların hesabını emekçiler soracak”,  “ Bijî biratiya gelan (Yaşasın Halkları Kardeşliği)”, “ Parasız eğitim parasız sağlık” sloganlarını attı.

BERKİN ELVAN UNUTULMADI

Açıklama öncesi söz alan KESK Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü Hüseyin Tosu, Başbakan Erdoğan’ın seçim mitinginde Berkin Elvan için yaptığı “ terörist” suçlamasına tepki gösterdi.“ Eğer 15 yaşındaki çocuğumuz Berkin Elvan terörist ise hepimiz teröristiz” diyen Tosu, Erdoğan’ın  halklar arasında düşmanlık  tohumu yaratmaya çalıştığına ancak halkın artık uyandığını hatırlattı.

Berkin Elvan ve Okmeydanı’nda kafasına isabet eden kurşun sonucunda yaşamını yitiren  Burak Can Karamanoğlu‘nun ailelerine başsallığı dileyerek sözlerine başlayan Tosu, Türkiye’nin AKP hükümeti tarafından yangın yerine çevrildiğini söyledi.  17 Aralık yolsuzluk ve rüşvet operasyonuyla halkın ve emekçilerin birikimlerinin nasıl çalındığını bir kez daha gözler önüne serildiğini hatırlatan Tosu,  “İşçiye asgari ücretliye, kamu emekçisine gelince, ‘ekonomik dengeleri,istikrarı bozamayız’ diyerek maaşlarına-ücretlerine yıllık yüzde 3-4 sefalet zammı dayatanların vergilerimizi,birikimlerimizi kimlere peşkeş çektiği bu süreçte yaşanan gelişmelerle bir kez daha ifşa olmuştur” diye konuştu konuştu.

Hükümetin özellikle 12 yıldır “reform, dönüşüm’ cilasıyla ile süslenen tasalarla, Kamu Hükmünde Kararnamelerle güvencesizliği, taşeronlaşmayı,esnek çalışmayı yaygınlaştırdığını hatırlatan Tosu,  dünyanın hiçbir yerinde örneği olmayan “ grevsiz toplu sözleşme” ile 2,5 milyon kamu emekçisinin, 1,9 milyon emekçinin iradesini yandaş konfederasyon yönetimlerine sunduğuna dikkat çekti.

ANKARA

KESK Ankara Şubeler Platformu üyeleri ise, Türkiye’de son dönemde polisler tarafından uygulanan şiddeti ve emekçilerim  içinde bulunduğu durumu Güvenpark’ta protesto etti. Berkin Elvan’ın fotoğraflarının bulunduğu dövizleri açan KESK üyeleri, sık sık “Her yer yolsuzluk her yer rüşvet”, “Berkin Elvan ölümsüzdür”, “Baskılar bizi yıldıramaz” sloganları attı. KESK Ankara Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü Hüsnü Yıldırım, AKP hükümetinin 12 yıldır işbirliği yaptığı cemaatle savaşını emekçilere yönelik yeni saldırılar için fırsat olarak kullandığını belirterek, “HSYK yasasından, internet yasasına ve yeni hak gasplarına yol açan torba yasalara kadar sadece son iki hafta içerisinde Meclis’ten geçirilen tüm saldırıların asıl hedefi emekçilerdir, yoksullardır” dedi.

“DAİMA HİZMET” YALANI

Yıldırım, “17 Aralık yolsuzluk ve rüşvet operasyonuyla ortaya saçılan milyon dolarların, rüşvet pazarlıklarının, tahliyelerin sadece birikimlerimizi çalanları değil, geleceğimize ipotek koymak isteyenleri de gözler önüne sermiştir. İşçiye, asgari ücretliye, kamu emekçisine gelince ‘ekonomik dengeleri, istikrarı bozamayız” diyerek maaşlarına-ücretlerine yıllık yüzde 3-4 sefalet zammı dayatanların vergilerimizi, birikimlerimizi kimlere peşkeş çektiği bu süreçte ifşa olmuştur” diye konuştu. Siyasi iktidar temsilcilerinin babalı oğullu, cümbür cemaat boğazlarına kadar yolsuzlukların içine battığını belirten Yıldırım,  Yolsuzluğun, talanın ve yağmanın bir virüs gibi hem iktidarı hem de mevcut sistemi içten içe kemirdiği bir dönemde halkın, emekçilerin giderek yoksullaşması, zenginin daha zengin, yoksulun daha yoksul hale gelmiş olması tesadüf değildir. Talana dayanan ekonomi politikalarının “daima millet, daima hizmet” yalanı ve din sömürüsü ile daha fazla sürdürülebilmesi mümkün değildir” dedi.
 
İZMİR

KESK üyeleri İzmir’de de meydanlara çıkarak, maaşlarını aldıkları gün, birileri ülkenin kaynaklarını çaldığı için yine yoksullaştıklarını haykırdılar. Konak metrosu önünde toplanan KESK üyeleri buradan Kemeraltı girişine kadar sloganlar ve hükümete yönelik protestolar ile yürüdüler. Basın açıklamasını okuyan KESK Dönem sözcüsü BES İzmir Şube Başkanı Selma Şen, yılın başında aldıkları yüzde 3’lük zamların çoktan eridiğini söyledi. İktidarı kastederek ‘Onlar çalıyor, emekçiler yoksullaşıyor” diyen Şen, “Yolsuzluklar açığa çıkmadığı sürece AKP ve onun kurduğu düzenle mücadeleye edeceğiz” dedi.
 
ADANA
 
Adana’da KESK Şubeler Platformu üyeleri, İnönü Parkı’nda basın açıklaması düzenledi. KESK Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü Tekin Müjde, “Sokaklar demokrasi isteyenlere yönelik gaz, tazyikli su ve plastik mermi kullanılarak her türlü şiddetin uygulandığı yerlere çevrildi. Kürsüler halkın arasına düşmanlık tohumları ekilmesi ve halka yönelik saldırganlık talimatlarının verilmesi için kullanılırken muhalif partilerin binalarına, seçim bürolarına saldırılar ve linç girişimleri tetiklendi” dedi.

AKP’nin yolsuzluklarına değinen Müjde, işçilere, emeçilere yüzde 3-4 sefalet zammı dayatılırken, halkın vergilerinin birilerine peşkeş çekildiğini söyledi. Müjde, “Talanın ve yağmanın bir virüs gibi hem iktidarı hem de sistemi kemirdiği bir dönemde halkın, emekçilerin giderek yoksullaşmasının tesadüf olmadığına vurgu yaptı.

MALATYA

Malatya’da KESK üyeleri, Eğitim Sen binası önünden merkez postane önüne yürüdü. “Onlar çalıyor biz yoksullaşıyoruz” pankartının açıldığı eylemde açıklama yapan KESK Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü Tarık Kaya, yolsuzluk ve rüşvet operasyonuyla ilgili gerçeklerin açığa çıkarılmasını, halkın parasını çalanlardan ve arkasındaki güçlerden hesap sorulmasını istedi.

KESK üyeleri, öğle saatlerinde Balıklı Parkı’nda toplandı. Açıklama yapan KESK Sözcüsü Ali Ersönmez, AKP tarafından ülkenin yangın yerine çevrildiğini belirterek, “Türkiye bizzat AKP tarafından yangın yerine çevrildi. Sokaklar, demokrasi isteyenlere yönelik gaz, tazyikli su ve plastik mermi kullanılarak her türlü şiddetin uygulandığı yerlere çevrildi” dedi.

Ersönmez, “17 Aralık yolsuzluk ve rüşvet operasyonuyla ayakkabı kutularından saçılan milyon dolarlar, tarafların internette karşılıklı servis ettikleri rüşvet pazarlıkları, yolsuzluk ve rüşvet çarkının tam ortasında yer alanların tahliye edilmesi gibi gelişmeler sadece birikimlerimizi çalanları değil, geleceğimize ipotek koymak isteyenleri de gözler önüne serdi” diye konuştu.

Hükümet Meydanı’nda toplanan KESK’liler Berkin Elvan’ın ölümünü protesto ederek İzzet Baysal Caddesi’nde yürüdü. AKP seçim bürosunun önünden geçerken atılan ‘Hırsız var’, ‘Katil var’ sloganlarını bastırmak için seçim bürosundakiler AKP’nin seçim müziğinin sesini yükseltince, göstericiler daha fazla bağırdı. KESK Dönem Sözcüsü Erkan Korkmaz, ülkenin AKP tarafından yangın yerine çevrildiğini söyledi. Korkmaz, “Sokaklar demokrasi isteyenlere yönelik gaz, tazyikli su ve plastik mermi kullanılarak her türlü şiddetin uygulandığı yerlere çevrildi. 17 Aralık yolsuzluk ve rüşvet operasyonu ile ayakkabı kutularından saçılan milyon dolarlar, tarafların internete karşılıklı servis ettikleri rüşvet pazarlıkları, yolsuzluk ve rüşvet çarkının tam ortasında yer alanların tahliye edilmesi gibi gelişmeler sadece birikimlerimizi çalanları değil, geleceğimize ipotek koymak isteyenleri de gözler önüne serdi” dedi.
 
KAYSERİ

KESK Kayseri Şubesi, yolsuzluk eyleminde hükümeti protesto etti. Eylemde, 15 yaşında hayatını kaybeden Berkin Elvan da anıldı. KESK’liler,  Cumhuriyet Meydanı’na kadar yürüyerek sloganlarla hükümeti protesto etti. KESK’e bağlı Büro Emekçileri Sendikası Şube Başkanı Fatmagül Bayat, işçi ve emekçilerin Berkin’in ekmeğine olduğu gibi ekmeklerine de sahip çıkacaklarını söyledi.

KESK Şubeler Platformu üyeleri, Berkin Elvan’ın ölümüyle ilgili yürüyüş düzenledi. KESK Ordu Platformu üyeleri, Altınordu İlçesi Sırrıpaşa Caddesi üzerinde toplanarak Tahıl Pazarı’na kadar yürüyerek, yolsuzlukları ve emeçilerin yaşadığı sıkıntıları protesto etti.

BirGün / Zeynep Kuray - Recep Yılmaz

Güncelleme Tarihi: 17 Mart 2014, 11:25
YORUM EKLE