02 Ekim 2015 Cuma 14:03
İsveç'te 6 saatlik çalışma süresi yaygınlaşıyor

İsveç’te 6 saatlik mesai yaygınlaşıyor. 6 saatlik mesai, 13 yıl önce Göteborg’da bir otomobil bayiinde uygulanmaya başladı.  Sonra Stockholm’de bir yazılım şirketi, yaşlı bakım evi ve hastaneler ile diğer bazı şirketlerde uygulandı. Bu şirketlerin bazılarında Facebook,Twitter gibi sosyal medya sitelerine girilmesi yasak.

İşverenler, toplantıların ve molaların çok kısa tutulduğu 6 saatlik mesai süresinin çalışanları özel hayatlarında daha mutlu, iş yaşamlarında da daha motive ve verimli kılarken, karlılığı da artırdığını söylüyor.

Bu işyerlerinin bazılarında, çalışanların internette facebook ve twitter gibi sosyal paylaşım sitelerinde zaman geçirmelerine ise izin verilmiyor.

Geçtiğimiz yıl 6 saatlik mesai uygulamasına geçen Stockholm merkezli Filimindus yazılım firmasının CEO’su Linus Feld konuyla ilgili olarak, “Sekiz saatlik çalışma süresi, bizim düşündüğümüz kadar verimli değil. Bir iş için sekiz saat boyunca odaklanmak sonra da iş dışındaki özel hayatınızı yürütmeniz zor. Çalışanların 6 satlik sürede sosyal medyada zaman geçirmelerine izin verilmiyor ama bu onların ofiste daha yoğun motive olmalarını sağlıyor. İşten çıkınca da özel hayatları için yeterli enerji bulmuş oluyorlar.” diyor.

Sonuçlar olumlu olunca şimdi İsveç‘te 6 saatlik günlük çalışma süresinin yaygınlaşması tartışılıyor.

Kaynak: Euronews

Son Güncelleme: 02.10.2015 14:04
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Yorumlardan doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderene aittir.