İşçiler sonunda çatıya çıktı

İstanbul’daki başka bir fabrikaya geçiş yapmak istiyorlar...

İşçiler sonunda çatıya çıktı

Şişecam Topluluğu bünyesindeki Topkapı Fabrikası’nın "kapatılması" yüzünden eylem yapan ve 9 gündür fabrikayı terk etmeyen işçiler bugün de çatıya çıktı. Emniyet de işçilerin eylem yaptığı Davutpaşa’daki binanın içinde ve çevresinde bugün saat 05.00’de yaklaşık 500 çevik kuvvet ekibi yerleştirdi.

Şişecam Topkapı Fabrikası’nın "kapatılacağı" haberleri üzerine işçiler fabrika önünde eyleme başlamıştı. Anadolu Cam Sanayii A.Ş. önceki gün yapılan açıklamada fabrikanın 31 Aralık itibari ile kapatıldığı açıklanmıştı. Açıklama üzerine işçiler eylemlerini sürdürme kararı aldı.

MİLLETVEKİLLERİ DESTEK VERDİ

CHP milletvekilleri Süleyman Çelebi ve Mahmut Tanal ile Bağımsız Milletvekili Levent Tüzel de işçilere destek verdi. Şişecam’ın Bursa-Yenişehir ve Gebze-Çayırova’daki fabrikalarında çalışan işçiler de arkadaşlarına destek için Davutpaşa’ya geldi. İşçiler, çatıdaki arkadaşları için slogan attı. Çatıdaki işçiler de ”Yaşasın onurlu mücadelemiz”, ”Şişecam işçisi yalnız değildir”, "Şalter inecek bu iş bitecek" "Haklar anılır direniş biter", "Ölmek var dönmek yok" diye slogan attı.

Kristal-İş Sendikası Şube Başkanı Mürsel Kılıç, "Fabrikada 250 kadar işçi arkadaşımız var. Kimi çatıya, kimi bacaya çıkmış durumda. Aileleri ise dışarıda. Polis müdahale etmeye hazırlanıyor. Gergin bir bekleyiş var burada" dedi.

SENDİKA DAYANIŞMAYA ÇAĞIRDI

Kristal-İş Sendikası Genel Merkezi “acil” koduyla geçtiği bildiride “Polis Topkapı Şişecam işçilerine müdahale etmeye hazırlanıyor, yüzlerce polis ve polis aracı fabrika etrafına yığılmış durumda. Duyuralım, destek olalım, fabrikaya gidelim” ifadelerini kullandı.

Anadolu Cam Sanayi AŞ'nin Gebze-Çayırova'daki fabrikasında çalışan işçiler de destek için Topkapı'ya geldi.

Polis fabrikayı tamamen terk etti. CHP'li vekiller ve işçi aileleri sloganlarla kol kola girerek çatıdaki işçileri aşağıya indirmek için fabrikanın içine girdi. Fabrikada büyük bir coşku yaşandı.

Şişecam'ın Bursa-Yenişehir ve Gebze-Çayırova'daki fabrikalarında çalışan işçiler de arkadaşlarına destek için Topkapı'ya geldi ve çatıya çıkan arkadaşlarına onlar da sloganlar atarak destek verdi.

İşçiler ''Yaşasın onurlu mücadelemiz'', ''Şişecam işçisi yalnız değildir'' sloganları attı.

YATAY GEÇİŞ İSTEDİLER

Sendika ile şirket yetkililerinin fabrikanın içinde görüşme yaptığı ancak bundan olumlu bir sonuç çıkmadığı ileri sürüldü. İşverenin kendi rızaları ile fabrikadan çıkmaları halinde işçilere polisin müdahale etmeyeceğini söylediği belirtildi. Sendika temsilcilerinin ise "İşçileri ikna etmek mümkün değil" dediği öğrenildi. İşçilerin Eskişehir’deki fabrikada çalışma ve emekli olmak tekliflerini de kabul etmediği belirtildi. İşçiler aynı koşullarda İstanbul’daki başka bir fabrikaya yatay geçiş yapmak istediklerini söyledi. (Milliyet, Fotoğraf: Aziz Çelik twitter)

Güncelleme Tarihi: 06 Ocak 2013, 13:45
YORUM EKLE