26 Haziran 2015 Cuma 11:13
HDP: İş cinayetlerinin birinci sorumlusu AKP'dir

HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Kubilay, yılın ilk beş ayında 646 işçinin yaşamını yitirdiğine dikkat çekerek, AKP ve patronları ölümlerden sorumlu tuttu. Kubilay, "İşçi sağlığı ve iş güvenliği kurulları, her işyerinde oluşturularak sendikaların ve meslek örgütlerinin denetimiyle işçilerin can güvenliği mutlaka sağlanmalıdır" dedi.

HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Günay Kubilay, artan iş cinayetlerine ilişkin yazılı açıklama yaptı.

İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği (İSİG) Meclisi’nin açıkladığı rakamlara göre, 2015 yılının ilk beş ayında, işverenlerin kar hırsının 646 işçinin ölümüne neden olduğuna dikkat çeken Kubilay, "Sağlıklı çalışma koşulları ve insanca yaşam talepleri doğrultusunda patronlara meydan okuyan, sarı sendikacılığa baş kaldıran metal işçileri ise son 3,5 yılda en az 236 işçi kardeşini iş cinayetlerinde yitirdi. AKP hükümetleri döneminde iş cinayetlerinde katledilen işçi sayısı 15.000’e ulaştı" dedi.

'İŞÇİ SAĞLIĞI VE İŞ GÜVENLİĞİ KURULLARI OLUŞTURULMALI'

Sadece 22 Haziran günü, tek bir günde Antalya, Kırıkkale, Konya, Manisa, İzmir ve Kayseri’de en az 7 işçinin yaşamını yitirdiğine vurgu yapan Kubilay, şöyle devam etti:

"Ekmek ve yaşam kavgası verirken, sermayenin kar hırsına kurban verdiğimiz bütün emekçileri saygıyla anıyoruz. Sermayenin dizginsiz sömürüsüne alan açan yasalarla iş cinayetlerinin birinci dereceden sorumlusu olan AKP iktidarını ise protesto ediyoruz. Artık Türkiye’de çalışmak bir can pazarı haline gelmiştir. Koalisyon görüşmeleri yürüten bütün partiler, iş cinayetlerine çözümlerinin ne olduğunu açıklamak durumundadır. Partimiz iş cinayetlerinin tamamen sonlandığı bir çalışma düzeninin, ancak güvenceli çalışma ile mümkün olduğunu düşünmektedir. İşçi sağlığı ve iş güvenliği kurulları, her işyerinde oluşturularak sendikaların ve meslek örgütlerinin denetimiyle işçilerin can güvenliği mutlaka sağlanmalıdır."

Açıklamanın sonunda, iş cinayetlerini sona erdirecek önlemlerin alınması, iş güvenliğinin sağlanması ve sorumluların yargı önüne çıkarılması çağrısında bulunuldu. (ANF)

Son Güncelleme: 26.06.2015 11:15
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Yorumlardan doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderene aittir.