''Eski Türkiye'ye boyun eğmedik, 'Yeni Türkiye'ye de eğmeyeceğiz'

BEDAŞ işçilerinden tabutlu eylem...

''Eski Türkiye'ye boyun eğmedik, 'Yeni Türkiye'ye de eğmeyeceğiz'

İşlerine geri iadeleri ve işçilerin iş güvenliğinin sağlanması talebiyle 33 gündür direnişte olan BEDAŞ işçileri, tabutlu eylem yaptı. Elektrik sektöründe bir ayda yaşanan iş kazalarının yazılı olduğu siyah tabut omuzlarında, Taksim Meydanı’ndan polis tarafından korumaya alınan Beyoğlu Talimhane’deki BEDAŞ Genel Müdürlüğü binasına yürüyen İşçiler, BEDAŞ’ın “ikinci Soma olmayacağını” vurguladı.

Halkevleri, UİD-DER, Politeknik Derneği, Sürekli Devrim Hareketi, Demokratik Haklar Federasyonu’nun destek için hazır bulunduğu protestoda,  “BEDAŞ’ta can güvenliği istedik işten atıldık. Atılan işçiler geri alınsın” pankartının yanı sıra, “İş güvenliği maliyet değil hayattır” dövizleri taşındı.  “Direne direne kazanacağız”, “ BEDAŞ Soma olmayacak”, “ İş güvenliği hakkımız söke söke alırız “ sloganlarını atan işçiler adına açıklamayı Hakan Değirmenci okudu.

"AL SANA YENİ TÜRKİYE!"

Her gün iş cinayetlerinin yaşandığı Türkiye’de, işçilerin can güvenliğinin istemesinin dahi suç sayıldığını söyleyen Değirmenci, “Biz bu zihniyeti tanıyoruz. Bu zihniyet 301 Somalı madenciyi bile bile ölüme gönderen zihniyettir. Bu zihniyet ölen madencilerin arkasından ‘ölmek bu işin fıtratında var’ diyen zihniyettir. Bu zihniyet  ‘ Yeni Türkiye’ zihniyetidir” diye konuştu.

"'YENİ TÜRKİYE'YE DE BOYUN EĞMEYECEĞİZ"

'Yeni Türkiye’nin İş güvenlik malzemesi talep ettikleri için işçilerin işten atıldığı bir Türkiye olduğunu dile getiren Değirmenci, 'eski Türkiye’ye boyun eğmedikleri gibi 'yeni Türkiye’ye de boyun eğmeyeceklerini kaydetti. BEDAŞ ‘ta yaşanan işçi kıyımından kurul üyesi İş güvenliği uzmanı, işyeri hekimi ve sözde işçi temsilcisi sarı sendika üyelerinin de en az BEDAŞ yönetimi kadar sorumlu olduğunu altını çizen Değirmenci, işçileri toplu sözleşme sürecinde rüşvet ile teslim almaya çalışan sarı sendika TES-İŞ ile BEDAŞ yönetiminin, işçileri işten atarak tüm işçilere göz dağa vermeye çalıştığını aktardı. Değirmenci, Pazartesi günü, yürüttükleri mücadeleyi benimseyerek, TES-İŞ sendikasından istifa ederek Enerji-Sen sendikasına üye olan işçilerin İnsan Kaynakları Direktörü Fatih Aydemir tarafından aranarak tehdit edildiğine dikkat çekti.

AĞUSTOS AYINDA 32 İŞ KAZASI

BEDAŞ ‘ta sadece Ağustos ayında 32 iş kazasının yaşandığını işaret eden Değirmenci,  “bizlere reva görülen tabutları kabul etmiyoruz. Bizi ölümüne çalıştırmak isteyenlere bir kez daha BEDAŞ’ı ve İstanbul’u dar edeceğiz” dedi.

Açıklama sonrası işçiler, siyah tabutu BEDAŞ genel Müdürlük binasına koymak istese de, bu istek BEDAŞ Güvenliği tarafından reddedildi. Bunun üzerine tabutu polis ablukasının bulunduğu bina içine fırlatan İşçiler, baskılara boyun eğmeyeceklerini söylediler. (ANF)

Güncelleme Tarihi: 18 Eylül 2014, 16:25
YORUM EKLE