CHP’li Belediye’den sendikaya müdahale!

İzmir Karabağlar Belediyesi sendika seçimlerinde baskı uyguladı…

CHP’li Belediye’den sendikaya müdahale!

İzmir'de CHP’li belediyelerin anti-demokratik uygulamaları bitmiyor. 4 Şubat günü yapılan DİSK Genel-İş Sendikası 5 nolu şube delege seçimlerine Karabağlar Belediyesi başkan ve yetkilileri tarafından müdahale edildi.

Sendika başkanı ve yöneticileri yaptığımız görüşmelerde yaşananları şöyle aktardılar;

''Sendika yönetimi olarak 4 Şubat günü delege seçimleri yapılacağı kararını aldık. Bu kararı üyelerimize bildirdik. Seçimleri yapabilmek için Karabağlar Belediyesinden Çalıkuşu kongre merkezini talep ettik. Ancak boş olmasına rağmen salonun dolu olduğunu gerekçe gösterip talebimizi kabul etmediler. Biz de sendika yönetimi olarak belediye başkan yardımcıları Rahim Ürünveren ve Hulusi Gülşen ile sözlü olarak görüşerek Karabağlar belediyesinin çatı katında seçimleri yapabileceğimizi kendilerine ilettik ve başkan yardımcıları bunun olabileceğini söylediler. Bu sözler üzerine 4 Şubat’ta seçimin yapılacağı tarih, saat ve adresi üyelerimize duyurduk. “

UYANIK BELEDİYECİLİK

“CHP li Karabağlar Belediye Başkanı Kasım Sıtkı Kürüm 3 Şubat günü saat 19:00’da sendikalı işçilerin cep telefonlarına kısa mesaj gönderip sendika yönetiminin duyurmuş olduğu yerin tam aksi bir adreste seçimlerin yapılacağı bilgisini yolladı. Mesajla sendikanın çalışmalarını zora soktu. Sendika görevlileri seçimlerini Karabağlar Belediye binasının karşısında bulunan bir kahvehanede gerçekleştirmek zorunda kaldı.”

Delege seçimlerinde aday olan işçiler, Başkanın neden böyle bir girişimde bulunduğunu anlattılar;

“Belediye başkanı kendi istediği, kendi belirlediği kişilerin sendikada delege ve yönetici olmasını istiyordu. Burada delege olan arkadaşlar toplu sözleşme sürecinde işverenin değil emekçilerin çıkarlarını savunacak bir liste. Bu yüzden Sıtkı Kürüm kendi belirlediği listenin seçilmesini istiyor. Sarı sendikacılık yapılması için elinden geleni yapıyor. Sabah buraya kamera yerleştirdiler, başına kameran koydular. Tepki göstermemiz üzerine geri çektiler kamerayı. Şimdi işte karşıda, bakın oradan hâlâ kayıt yapıyorlar, oy kullanmaya gelen işçileri ve delegeleri tesbit edip bazı arkadaşlarımızı telefonla arayarak işten atmak ile tehdit ettiler. Bizim burada yasal, meşru, demokratik sendikal mücadelemizi engellemek için de dün akşam hepimize sms yolladılar. Seçimlerin Uzundere temizlik işleri şantiyesinde yapılacağını bildiren ve başarı dileklerini ileten Belediye başkanı imzalı sms’ler yolladılar.”

KARBEL İŞÇİLERİNE SEÇİM TATİLİ

İşverenin sendika yönetimini devirme girişimleri bunlarla da bitmedi. İşveren Karabağlar Belediyesi de sabah saat 09:00 sularında seçimlere katılmak için bir liste ile geldi fakat seçimlerin Uzundere’de bulunan temizlik işleri şantiyesinde yapılmasını şart koştu. Sendika yönetimi ve aday olan delegeler, “bizim nerede seçim yapacağımıza işveren karar veremez” diyerek bu talebi reddettiler.

Yaşanan bu gelişmeler üzerine işveren listesini geri çekti ve tek liste ile delege seçimleri kahvehanede sabah saat 10:00 sularında başladı. Ancak belediye yetkilileri yeni bir taktik geliştirip Karabağlar Belediyesine bağlı şantiyelerde çalışan ve sendika üyesi olan KARBEL işçilerini şantiyeden dışarı çıkarmadı. İşçilerin görevlerine gitmesi şantiye kapılarında bekleyen şantiye müdürlerince engellendi. Bu engeli aşarak oy kullanmaya gelen işçilerin isimleri alındı sürgün ve işten atmakla tehdit edildiler.

Delege listesinde bulunan bir işçiyi odasına çağıran belediye başkanı noter huzurunda adaylıktan istifa etmesini ve istifa dilekçesini sendikaya vermesini söyledi, bunu yapmadığı takdirde işine son verileceğini tehdidinde bulundu. Bazı delege adaylarının ise telefonlarından belediye yetkilileri tarafından aranarak “başkan seni bu listede görmek istemiyor” şeklinde uyarılarda bulunulduğu işçiler tarafından bildirildi.

Delege adayları ve sendika yöneticileri “CHP’li belediye bu tavrı ile DİSK'e bağlı Genel-iş sendikasının iç işleyişine müdahale etmeye çalışmakta ve örgütlenme özgürlüğümüze müdahale etmektedir” şeklinde konuştu.

KANİ BEKO'DAN DESTEK

Seçimlerin yapıldığı kahvehaneye gelen Genel-İş Sendikası Genel Sekreteri Kani Beko yaptığımız görüşmede şunları belirtti; “Burada üyelerimiz demokratik haklarını kullanıyorlar ancak belediyenin bu tutumu doğru değil. Biz 300 bin üyesi olan bir konfedarasyonun üyeleriyiz. İşveren bunu dikkate almalıdır. Burada onurlu bir şekilde sendikal mücadele veren arkadaşlarımızın arkasındayız. Onları destekliyoruz. Burada yapılan seçim haklı ve meşru bir seçimdir” dedi.

Öğlene doğru görüştüğümüz işyeri temsilcileri şunları belirttiler; “İşveren şimdi sabah geri çektiği listeyi yeniden vermek istediğini belirtti. Bunu kabul etmememiz üzerine de Uzundere’de yeni sandıklar açarak sadece kendi listesini oylatmak için işçileri özel minibüsler ile Uzundere şantiyesine taşımak suretiyle kendi başına yasal hiç bir dayanağı olmayan bir seçim yapıyor.”

Saat 13:30 itibariyle işçilerin yövmiyelerinin kesildiği haberi geldi. İşçiler “ne olursa olsun bu seçimler yapılacak, işveren bu seçimi iptal etmek için her girişimde bulunuyor fakat başarılı olamayacak.” şeklinde konuştular.

Son olarak, sandıklar açıldı ve 739 sendikalı işçinin bulunduğu DİSK Genel-İş Sendikası 5 nolu şube delege seçimlerinde her türlü baskıya rağmen 439 işçi sendika listesine oy vererek, iradesine sahip çıktı, CHP’li Belediye’nin iradelerine müdahalesine izin vermedi.

DEMOKRAT HABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
karabağlar belediyesi çalışanı
karabağlar belediyesi çalışanı - 7 yıl Önce

belediye başkanının sendika seçimlerine müdahale ettiği falan yok kaldıki emin olunki şuan şube yönetiminde bulunan kişilerden daha çok işçinin hakkını savunduğu ve işçinin yanında olduğuda bir gerçektir. Herşeyden önce işverenine saygısı olmayan birinin biz işçilerin hakkını savunması gibi birşeyde söz konusu değildir. Kendi kişişel çıkarları doğrultusunda hareket eden bu sözüm ona şube yöneticileri önce sözleşme ile ilgili görüşmelerde çıkan olumlu sonuçları işçilere anlatsınlar yani işverenle kavga etmek yerine iftira atmak yerine önce asli görevlerini bilip yapsınlar bilmiyorlarsada çekip gitsinler. Delege seçimleriyle ilgili ortada bir talep söz konusu ve bu taleplerine başkanlık oluruyla verilen bir cvp tabiki. Kaldıki sendika yer, zaman ve saat duyurusunu yapmamıştır. Oy kullanacakların listesi seçimden 1 gün önce mesai bitimine yarım saat kala asılmıştır. Ali Haydar efendi ve ulaş efendi siz laf canbazlığı yapacağınıza önce kendi işinizi layığıyla yerine getirin değilse istifa

ayşe demir
ayşe demir - 7 yıl Önce

arkadaşın yorumuna aynen katılıyorum. işçiyi basamak olarak kullanıp bir yerlere gelmeyi hedefleyenler her zman tökezler. bu biline ve ona göre hareket edile.

NESLİHAN KATAR
NESLİHAN KATAR - 7 yıl Önce

ÖNCELİKLE ÇALIKUŞU ELENDİRME SALONUNUN BAŞKANIN KENDİ EL YAZISI İLE YAZMIŞ OLDUĞU SALONUN ETKİNLİK DOLYISI İLE DOLU OLDUĞU LOKALDE YAPILMASI UYGUN OLDUĞU SENDİKA YÖNETİMİNE BİLDİRİLMİŞ OLUP ŞUBENİN VERMİŞ OLDUĞU SAYI İLE DOSYAYA KAYIT YAPILMIŞTIR.BUNA RAĞMEN SENDİKA YÖNETİMİ YALAN BEYANDA BULUNUP SALONUN BOŞ OLDUĞUNU İLERİYE SÜRDÜLER VE KENDİ KAFALARINA GÖRE BASİT BİR KAHVEHANEDE SEÇİMİ YAPMAK İSTEDİLER.EĞER KENDİ KAFALARINA GÖRE İŞ YAPACAKLARSA BAŞKANIN NE ÖNEMİ KALDI ARTIK İNSANLARI ANLAMIYORUM BEN BU YAPILAN RESMEN NANKÖRLÜK KEŞKE HER BAŞKAN SITKI BAŞKAN GİBİ ADİL EŞİT VE DÜRÜST OLSA O ZAMAN TÜRKİYEDE SORUN KALMAZ Bİ YORUMCU OLARAK DİYORUM Kİ SECİM TEKRARLANSN İŞTE OZAMAN GÖRECEĞİZ KİM HAKLI KİM HAKSIZ AYRICA BU SEÇİMDE HİÇBİRŞEKİLDE BASKI YOK GİDENLER NASIL GİDİP OY KULLANDI SORUYORUM OZAMAN SİZLERE

karbel işçisi
karbel işçisi - 7 yıl Önce

bu yorumlardan da anlaşıldığı üzre işveren bu seçimlere müdahale etmiş sendikayı erka bahçesi yapmak istemiştir işçi olarak bu yorumları yapanlar şunu unutmamalıdırlar ki sendikalar işçi örgütleridir işverenler bu örgütlere mudahale ediyorsa çıkarları gerektiği içindir sendika delege seçimi işçilerin iç işleyişleridir işverenlerin buna burunlarını sokma hakları yoktur bu yorumu yazan arkadaşlar gerçekte işçimidirler doğrusu merak ediyorum işveren yalakalığı yapmak ancak işverenden beklentisi olan menfaat çevrelerinin işidir unutulmamalı ki hiçbir işveren direnmeyen mucadele etmeyen işçiye hakkını vermez tarih işçileri karşısına almış siyasi mezarlıklarda yerini bulmuş belediye başkanlarıyla doludur bugün kasım sıtkı kürüme arkasını dayamış ve ondan nemalananlar 2 yıl sonra nerede olacaklarını düşünmelidirler onların sonu siyasi yandaş mezarlıklarıdır.durmak yok mücadeleye devam işverene yalakalarına ondan nemalananlara rağmen zafer direnen işçinin olacaktır.

HEPİMİZ ULAŞ HEPİMİZ ALİ HAYDARIZ
HEPİMİZ ULAŞ HEPİMİZ ALİ HAYDARIZ - 7 yıl Önce

LAF CANBAZLIĞINA KELİME OYUNLARINA GEREK OLMADIĞINI DÜŞÜNÜYORUM.HEPİMİZ ALİHAYDAR HEPİMİZ ULAŞIZ HEPİMİZ KIRMIZI LİSTEYİZ 429 KİŞİYİZ BASKI OLMASA 775 KİŞİYİZ ORAYI BURAYI SUÇLAMAYA GEREK YOKTUR BİZİM ANLAYIŞIMIZDA SİZ BİZ YOKTUR BÜTÜNLÜK VARDIR.NE SEÇİMLER YAŞANDI GEÇTİ NE KAVGALAR OLDU AMA HANCILAR BİZ İŞÇİLERİZDİR.BU SEÇİM SENDİKANIN SEÇİMİ DOĞAL OLARAKTA İŞÇİLERİN SEÇİMİDİR.SENDİKANIN BELİRLEDİĞİ YER MEKAN ESASTIR .İŞÇİNİN BÜTÜNLÜĞÜNÜ ESAS ALAN MÜCADELE HATTINI EMEK KAVGASINI SOKAKTA İŞYERLERİNDE HAYATIN HER ALANINDA SAVUNAN İŞÇİLER KAZANACAKTIR.DİRENEN İŞÇİLER ASLA YENİLMEZ!

meral altın
meral altın - 7 yıl Önce


Beyler İktidar hedefini yakalamış Sosyal Demokrat bir partinin, Demokrasi iddiası olan bir partinin Belediye Başkanı Sendikanın iç işlerine müdahale ediyor. Yani işçilerin kendi temsilcilerini seçme özgürlüğü önüne engeller koyuyor. Bir yandan AKP nin Saldırılarına karşı mücadele eden işçiler, bir yandanda iradelerini engelleyen Sosyal Demokrat Belediye Başkanları ile uğraşmak zorunda kalıyor. Gaz bombalarına, copa ve tazikli suya karşı emekçilerin önünde saf tutan 50 CHP milletvekili bir yanda, İşçilerin sendika oyuna müdahale eden CHP li Belediye Başkanı bir yanda. Bu ne yaman çelişki. Yoksa CHP nin iktidarolmasını engellemek isteyenler mi bunlar. Sayın Kürüm bu sorumluluğu kaldıramazsın. Delege seçimini sendika yapar işveren değil yoksa sen demokrasiden vaz mı geçtin. Bırak işçileri kendi haline kendileri seçsin temsilcilerini.

bende karbel işçisiyim
bende karbel işçisiyim - 7 yıl Önce

işverenin bu sendika seçimlerine müdahale ettiği falan yok arkadaşlar. Demokrasiden bahseden siz, sendika yönetiminin yapmış olduğu eylemleri hala savunuyorsanız demokrasiden bahsetmeniz gerçekten komik. Birimleri gezerek ekmek yediğin yere kendi işverenine uygunsuz sözler söylemeyeceksin kendi fikirlerini görüşlerini paylaşabilirsin sadece. Kaldıki seçimin yapılacağı yer temizlik işleriydi ve noterde oradaydı peki nerede kırmızı liste nerede sözde 429 kişi. Sıtkı Kürüm birçok sorumluluğu kaldırabilmiştir, kaldıracaktırda. Konaktan gelen personele sahip çıkmasıda bunun en büyük göstergesidir. İşçi dostudur, işçinin yanındadır ARKADINDA DEĞİL. Bunu hala idrak edememiş arkadaşlar sizi önce ekmek teknenize saygıya davet ediyorum.

ka
ka - 7 yıl Önce

ben de karbel işcisiyım ustte yorum yazan arkadaşa seslenmek ıstıyorum sen de o işci arkadaşları tehtıt eden lerden ve patron yandaşı oldugun her halınden bellı ılkönce emekci olman lazım daha sonra sendıkanı bu konuda eleştır ama iş verenın agzından konuşma