18 Temmuz 2015 Cumartesi 18:06
CHP'li Sarıyer Belediyesi'nin işçileri süresiz açlık grevine başladı

Sarıyer Belediyesi'ne bağlı çalışan ve bir süredir CHP İstanbul İl Başkanlığı önünde oturma eylemi yapan bir grup taşeron işçi, zam ve sosyal haklarında iyileştirme talepleri karşılanana kadar süresiz açlık grevine başladı.

Oturma eylemi yapan işçiler, "Yaşasın onurlu direnişimiz", "İş, ekmek, adalet istiyoruz", "Direne direne kazanacağız" sloganları atıp, pankart açtı.

İşçiler adına açıklama yapan Sarıyer Belediyesi İşçi Meclisi Üyesi Güven Darcanlı, geçen yıl 86 gün Sarıyer Belediye Başkanlığı önünde 4 işçi direnerek, 100 işçiye 400 lira yemek ve yol haklarını kazandırdıklarını anlattı.

Darcanlı, yılın başında işten çıkarıldıklarını, ancak CHP İstanbul İl Başkanlığı'nda yöneticilerle yaptıkları görüşmeler sonucunda tekrar işe alındıklarını dile getirerek, şunları söyledi:

"Ocak itibarıyla yapılan ihalede zam ve sosyal haklar yok. İşçi Meclisi olarak 2015 ve 2016 için yüzde 15'er zam, parklarda işçilerin yağmurdan, soğuktan korunmaları için konteyner, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü'nde emekçi kadınların izin yapması, bayramlarda 250 lira gıda yardımı, eylül için 750 lira yakacak yardımı istedik. Görüşmelerimiz, 13 Mayıs'a kadar devam etti ve tıkandı. 13 Mayıs'ta eylemlerimize başladık. Haziran itibarıyla bu insani talepler nedeniyle 5 işçi temsilcisinin işine son verildi. 2 aydır mücadele ediyoruz. Bu talepler, insani taleplerdir. Bu talepler karşılanıncaya kadar bugünden itibaren süresiz açlık grevine başlıyoruz." (Sputniknews)

Son Güncelleme: 18.07.2015 18:08
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Yorumlardan doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderene aittir.