7 işçinin öldüğü Eti Bakır davasında tutuklu kalmadı

İşletmede yaşanan iş cinayetinde tek tutuklu da tahliye edildi

7 işçinin öldüğü Eti Bakır davasında tutuklu kalmadı

Samsun’daki Eti Bakır İşletmeleri A.Ş.’de 300 ton ağırlığındaki amonyak tankının kapağının düşmesi sonucu 7 işçinin öldüğü ve 12 kişinin yaralandığı iş cinayetiyle ilgili davaya devam edildi.

Samsun’un Tekkeköy ilçesinde bulunan Eti Bakır İşletmeleri A.Ş.’de 22 Kasım 2012 tarihinde, yeni yapılan 300 tonluk amonyak tankının kapağının demir parçalarının montajı sırasında kaza meydana geldi. Kapağın düşmesi sonucu 7 işçi öldü, 12 işçi de yaralandı.

Başlatılan soruşturma sonucunda Eti Bakır İşletmeleri A.Ş.’nin yöneticisi, amonyak tankının yapımını ihaleyle alan Çel-Kom şirketinin yetkilileri, bu şirketin işi yaptırdığı taşeron firmaların yetkilileri, buradaki çalışmaları kontrol etmekle görevli şirketin yetkilileri ve vinç operatörü olmak üzere toplam 10 kişi gözaltına alındı. Nöbetçi mahkemeye çıkarılan şüphelilerden İlyas Aydemir ve Barış Dündar tutuklanırken, 8 kişi tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

TEK TUTUKLU DA TAHLİYE EDİLDİ

Samsun 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam eden yargılama sırasında Barış Dündar da 2013 yılı Haziran ayında tahliye edilince, davada sadece taşeron firma yetkilisi İlyas Aydemir tutuklu olarak kaldı.

Taksirle birden fazla kişinin ölümüne ve yaralanmasına neden olmak suçlamasıyla yargılanan sanıklar, suçsuz olduklarını beyan edip beraatlerini istedi. 9 tutuksuz bir tutuklu sanığın bulunduğu davada, tutuklu yargılanan İlyas Aydemir’in avukatı, müvekkilinin beraatini talep etti.

Cumhuriyet'te yer alan habere göre mahkeme heyeti, Aydemir’in tahliyesine karar verip, duruşmayı eksik evrakların tamamlanması için erteledi.

Güncelleme Tarihi: 24 Şubat 2015, 17:12
YORUM EKLE