101. ILO Konferansı başladı

Türkiye, yine Aplikasyon Komitesi gündeminde...

101. ILO Konferansı başladı

101. Uluslararası Çalışma Konferansı, 185 ülkeden 4000’den fazla delegenin katılımıyla İsviçre’nin Cenevre kentinde başladı. Konferansın bu yılki gündemleri arasında “Gençlik İstihdamı”, “ Asgari Sosyal Koruma”, “Adil birKüreselleşme için Sosyal Adalet” ve “Çalışmaya İlişkin Temel Haklar ve İlkeler Bildirgesi” gibi konular bulunmakta. Ayrıca Türkiye ILO Sözleşmeleri’ni ihlal ettiği için Aplikasyon Komitesi gündemine alınacak.

 

14 Haziran 2012’ye kadar devam edecek konferansta her ülke hükümet, işçi ve işveren delegasyonlarıyla temsil ediliyor. DİSK Konferans’a Uluslararası Sendikalar Konfederasyonu (ITUC) heyeti içinde katılıyor.

 

Bangladeş, Kamboçya, Kolombiya, Etiyopya, Guatemala, Honduras, Endonezya, Myanmar, Swaziland, Zimbabwe gibi ülkelerle birlikte 87 Sayılı ILO Sözleşmesi’nin ihlali nedeniyle bu yıl da Türkiye, Uluslararası Standartların Uygulanması Komitesi (Aplikasyon Komitesi) gündemine alınacak.

 

ILO GENEL DİREKTÖRLÜĞÜ’NE İLK KEZ BİR SENDİKACI SEÇİLDİ

ITUC eski Genel Sekreteri Guy Ryder, 18. ILO Genel Direktör olarak seçildi. Daha önce ITUC ve ICFTU gibi uluslararası sendikal örgütlerin liderliğini yapan Ryder, Türkiye’yi yakından takip eden bir sendikacıydı. 1919 yılındaki kuruluşundan bu yana ilk kez işçi kökenli bir genel direktör seçilmiş oldu.

 

MYNMAR MUHALEFET LİDERİ ILO KONFERANSI’NDA

ILO Konferansı Myanmar’daki işçi hakları ihlallerini özel olarak gündemine alırken Myanmar Ulusal Demokrasi Birliği Başkanı Aung San Suu Kyi Genel Kurul’a hitap edecek. Askeri diktatörlüğe karşı direnişin simgesi olan ve 15 yılını tutuklu olarak geçiren Nobel Barış Ödülü sahibi Suu Kyi 14 Haziran’da bir konuşma yapacak.

 

GENÇLİK İŞSİZLİĞİ ENDİŞE VERİYOR

Dünya genelinde işsizlik sürekli artarken özellikle gençler arasında, %12.6 oranındaki, işsizlik endişe verici boyutlarda. ILO’nun yayımladığı Gençlik İşsizliği Raporu’na göre 15-24 yaş arasındaki 75 milyon genç işsiz.

 

Gençlik istihdamında bir kriz yaşandığını düşünen ILO gençlerin sosyal dışlanma ve gelecek kaygısıyla karşı karşıya olduğunu söylüyor. ILO Konferansı gençlerin çalışma koşullarını ve sosyal haklara erişimini gündemine alırken, Öğrenci Gençlik Sendikası Genç-Sen hakkında verilen kapatma kararı ve Türkiye’deki genç işçilerin sorunları da gündeme taşınacak.

 

TÜRKİYE YİNE UTANÇ LİSTESİNDE

Türkiye, grev yasakları, toplu sözleşme hakkının önündeki engeller, sendika üyesi olduğu için işten atılan işçiler, tutuklu sendikacılar ve kapatılan sendikalar nedeniyle Uluslararası Standartların Uygulanması Komitesi’nde (Aplikasyon Komitesi) gündeme alınacak. Ayrıca ILO’nun Mart ayında Toplu İş İlişkileri Kanunu taslağı hakkında yayınladığı ve taslağın ILO Sözleşmeleri’ne aykırı oluğu belirttiği ‘memorandum’ da gündeme gelecek. Kamu çalışanlarına yönelik baskılar ve havacılık sektöründeki grev yasağı da hükümete yöneltilecek eleştiriler arasında olacak.

 

DİSK Genel Başkanı Erol Ekici konuyla ilgili yaptığı açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Türkiye 101. ILO Konferansı arifesinde yine 12 Eylül Askeri Darbesi’nin baskıcı ve anti-demokratik sendika yasalarından kurtulmuş değil. Üstelik iyileştirme vaadiyle gündeme gelen yasa tasarısı milyonlarca işçinin toplu sözleşme hakkını, insanca yaşama hakkını gasp eden, grevi yasaklayan, sendikalar üzerindeki baskıyı arttıran bir nitelik taşıyor. Türkiye’de işçilerin uluslararası standartlara uygun çalışma koşullarına kavuşması için mücadelemiz sürecek.”

Güncelleme Tarihi: 31 Mayıs 2012, 13:40
YORUM EKLE