20 Ocak 2016 Çarşamba 14:16
Yapay zeka 5 milyon kişiyi işinden edebilir

Gelişen teknolojiyle birlikte robotlar, birçok iş alanında insanların yerini alıyor. 2020 yılına kadar, yapay zeka teknolojisinin gelişmesiyle  5 milyon kişinin işini kaybedeceği tahmin ediliyor.

Yüksek teknoloji ürünü akıllı robotlar, birçok sektörde insanların yerini alıyor. Dünya Ekonomik Forumu'nun Davos zirvesi öncesinde yayınladığı analizde bu sonuca varıldı.

Araştırma, dünyadaki işgücünün yüzde 65'ine sahip 15 ülkede yapıldı. Hazırlanan raporda,  yapay zeka teknolojisinin gelişmesiyle 2020 yılına kadar 5 milyon kişinin işini kaybedebileceği  belirtildi.

Araştırmaya göre, robotların devralacağı iş alanları arasında  büro işleri, üretim, imalat, inşaat, madencilik ve sağlık sektörü öne çıkıyor.

Kadın çalışanların erkeklere oranla daha fazla iş kaybı yaşayacağı da çalışmanın bulguları arasında.  

Aynı dönemde insanlar için yeni iş alanlarının ortaya çıkacağı,  özellikle data analizi ve özel satış temsilcileri gibi alanlarda işgücüne ihtiyaç duyulacağı kaydediliyor.  

Bu hafta Davos'ta yapılacak  dünya ekonomik forumunun  esas konusu da 'dördüncü endüstriyel devrim' olacak.

Bu başlık altında robot teknolojisi, nano kteknoloji, biyo teknoloji ve 3 boyutlu yazıcıların önümüzdeki dönemi nasıl şekillendireceği konuşulacak.  (Kaynak:NTV)

Son Güncelleme: 20.01.2016 14:18
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Yorumlardan doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderene aittir.
Avatar
Azad 2016-01-20 20:08:07

Bu birkactane robotu turkiye buyuk mliet meclisne gondermek lazim bence cunku akp ve mhp milet vekilerinde akil diye bir sey yok ve bun larin zaten ise itiyaci yok