28 Haziran 2016 Salı 18:12
'İsot acıdır' algısı doğru mu?
Harran Üniversitesi (HRÜ) öncülüğünde, Urfa isot biberinin özelliklerinin belirlenerek, pazar potansiyelinin artırılması projesinin sonucu açıklandı. 

DİHA’nın haberine göre; GAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı'nda yapılan basın toplantısına, Kalkınma İdaresi Başkanı Sadrettin Karahocagil, Harran Üniversitesi Rektörü Profesör Ramazan Taşaltın, Ziraat Fakültesi Dekanı Profesör Salih Aydemir ve Gıda Mühendisi Profesör Ferit Atasoy katıldı. Urfa isotunun özelliklerinin belirlenmesi, pazarlanması, markalaşma ve yetiştiricilerine destek verilmesini öngören proje ile isotun, bölgenin temel yetiştirilen ürünü olan pamuğun yerine geçebileceği vurgulandı. 

ORTA ACI

"Scoville" acılık ölçeğine göre 'orta acı' olduğu tespitinin yapıldığı çalışmada, isotun sahip olduğu şeker içeriği nedeni ile "İsot acıdır" algısının yanlış olduğu belirtildi. İsotun sadece baharat olarak kullanılmasının doğrudan tüketim miktarını azalttığının vurgulandığı açıklamada, pazarın büyütülmesinin hedeflendiği belirtildi. 

ÜRETİCİLERE ÖNERİ

Çalışmanın tamamı Türkçe ve İngilizce olarak kitaplaştırılırken, kaliteli Urfa isotu için üreticilere şu öneriler yapıldı: 

"Hasadı ve taşınması sırasında, kurutulması süresince biberlerin zedelenmesine neden olacak hareketlerden kaçınılmalıdır. Taze biberler büyük yığınlar halinde ve çuvallar içerisinde uzun süre bekletilmemelidir. Üretime başlamadan önce, zedelenmiş, parçalanmış özellikle de çürümüş taze biberlerin uzaklaştırılması gerekmektedir. Biberler mümkün olduğunca küçük parçalara ayrılmalı ve ince serim yapılmalıdır. Biberlerin kurutulması sırasında toprakla temas kesinlikle engellenmeli, olabildiğince temiz ortamlarda kurutulmalıdır. Baharatların renk kalitesi için uzun süren yüksek sıcaklık uygulamalarından kaçınılması gerekmektedir. Biber baharatlarında vakumlu olmakla birlikte rutubet, ışık ve oksijen gibi bozulmaları tetikleyen dış faktörlere karşı da etkili bir şekilde bariyer görevini yapabilen paketleme sistemlerinin kullanılması gerekmektedir." 

18 aylık çalışma ile isotun gerçeklerini ortaya çıkarmak istediklerini dile getiren GAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanı Sadrettin Karahocagil, "Gerçekleri ortaya çıkarıp sonucuna göre pazarı büyütmek istiyoruz. İsotu sadece çiğköftede kullanılan bir ürün olmaktan çıkarmak, dünya ölçeğinde tanınmasını sağlamak amacındayız. Çalışma hakem dergilerde ulusal ve uluslararası dergilerde yer alacak" dedi.

Son Güncelleme: 28.06.2016 18:17
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Yorumlardan doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderene aittir.