12 Temmuz 2015 Pazar 22:19
Deniz seviyesi 6 metre yükselebilir

Bilim insanları, atmosfer sıcaklığında 2 derecelik bir artışın bile 2200 yılında deniz seviyesinin ciddi ölçüde yükseleceğini savunuyor. Kıyı bölgelerinin değişmesi, on milyonlarca insanı etkileyecek.

Atmosfer sıcaklığı belirlenen sınırın üzerine çıkmasa bile, 2200 yılına gelindiğinde dünyanın büyük kısmı yaşanmaz hale gelebilir.

Science dergisinde yayımlanan araştırmaya göre, deniz seviyesinin 6 metre yükseleceği 23'üncü yüzyıl, dünyanın 3 milyon yıl önceki haline benzeyecek. O dönem atmosfer yaklaşık 2 derece, Artik ise bugünkünden yaklaşık 7 derece daha sıcaktı ve okyanuslar dev köpekbalıklarıyla kaynıyordu.

Araştırmada, dev köpekbalıkların geri dönmeyeceği ama on milyonlarca insan için dünya yaşanmaz hale gelebileceği belirtildi. Florida Üniversitesi'nden Andrea Dutton, Aralık ayında Paris'te düzenlenecek iklim zirvesine işaret ederek, "2100 yılında nerede olacağımızı belirleyecek kararların geri dönüşü olmayacak. Buzulların erimesini durduramazsak değişimleri durdurmak mümkün olmayacak" ifadesini kullandı.

Climate Central topluluğu tarafından yapılan başka bir araştırmada, deniz seviyesindeki yükselişin kıyı bölgelerini yeniden şekillendireceği belirtildi. Dünya genelinde Çin, en büyük zararı görecek ülke olarak gösterilirken, ABD'nin Batı ve Doğu yakası ile Meksika Körfezi'ne bakan eyaletlerinde ciddi değişimler görülecek.

DENİZ SEVİYESİ 1 METRE DAHA ARTABİLİR

Bilim insanları, sanayi devrimi öncesine kıyasla deniz seviyesinin yaklaşık 16 cm yükseldiğini ve Sandy Kasırgası ve Haiyan Tayfunu gibi afetlerin kıyı kentlerine yaşanan akıntıyı güçlendirdiğini belirtti.

Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli, atmosfere salınan sera gazlarının mevcut miktarda kalması halinde 2100'e kadar deniz seviyesinin 100 cm yükselebileceği uyarısında bulundu.

Dutton, deniz seviyesindeki artışı tetikleyen en büyük etkenin eriyen buzullar olduğuna dikkat çekerek, sadece Batı Antartika Buz Örtüsü'nün erimesiyle deniz seviyesinin 1-1,5 metre yükselebileceğini belirtti.

Dünya'nın 3 ila 1 derece daha sıcak olduğu 400 ve 125 bin yıl öncesinin modellerini değerlendiren araştırmacılar, on yıllar sonra eski sıcaklıklarla karşılaşacaklarını belirtti. Postdam İklim Değişikliği Araştırma Enstitüsü'nden Andres Levermann, en son araştırmanın geçmişteki verilerle uyumlu olduğunu belirtti.

Dutton, yüzyıllar içinde yaşanması beklenen buzul erimesinin on yıllar ölçeğine düştüğünü belirtti. (Al Jazeera Türk)

Son Güncelleme: 12.07.2015 22:21
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Yorumlardan doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderene aittir.