Bilim insanları 'ilk uzaylı genomunu' tanımladı: Ahtapotlar tüm canlılardan farklı

Ahtapotların DNA'sını inceleyen bilim insanları, bu sekiz kollu canlıların, kendi türleri de dahil dünyadaki bütün canlılardan tamamen farklı bir genetik yapıya sahip olduğunu ortaya koydu

Bilim insanları 'ilk uzaylı genomunu' tanımladı: Ahtapotlar tüm canlılardan farklı

Uzun süredir ahtapotların DNA dizilimini haritalamakla uğraşan bilim insanları, ilginç bir sonuca vardı. Genetikçiler, ahtapotların dünya üzerindeki bütün canlılardan tamamen farklı bir genetik yapıya sahip olduğunu belirledi.

Chicago Üniversitesi'nden araştırmacı Dr. Clifton Ragsdale "Ahtapotlar, birbirinden bağımsız sekiz kolları, büyük beyinleri ve gelişmiş problem çözme yetenekleriyle kendi türleri olan yumuşakçalar da dahil olmak üzere bütün diğer hayvanlardan tamamen farklı" diye konuştu.

"İLK UZAYLI GENOMUNU TANIMLADIK"

Ragsdale ayrıca "Britanyalı zoolog Martin Wells, ahtapotların uzaylı olduğunu söylemişti. Bu anlamda, araştırmamızla ilk uzaylı genomunu tanımlamış oluyoruz" dedi.

Ahtapotlar, vantuzlu dokunaçları, reaktif kamufle olma kabiliyetleri, inanılmaz derecede güçlü gözbebekleri ve jet tahrik benzeri bir sisteme sahip olmalarıyla biliniyor. 

Güncelleme Tarihi: 21 Ağustos 2015, 20:56
YORUM EKLE
YORUMLAR
dimitri
dimitri - 3 yıl Önce

yemesi leziz olur