08 Haziran 2016 Çarşamba 16:52
Bebek ejderhaların beklenen doğumu başladı

Halk arasında "bebek ejderhalar" olarak bilinen proteus denilen ender bir semender türünün bilim insanlarınca dört aydır beklenen doğumu başladı. Slovenya'daki bir mağarada rastlanan uçuk renkli, kör amfibik bir yaratık olan ve 100 yıl yaşadığı tahmin edilen bebek ejderhaların yumurtaları çatladı.

BEBEK PROTEUSLAR

BBC Türkçe'de yer alan Jonathan Webb imzalı habere göre, dört aylık bir bekleyişin ardından Slovenya'da bir mağarada ender bulunan bir semenderin yumurtaları çatlamaya başladı. Olm ya da proteus olarak bilinen uçuk renkli ve kör amfibik yaratık halk arasında "bebek ejderhalar" olarak biliniyor ve her 5-10 yılda bir yumurtluyor. Proteusun 100 yıl yaşadığı tahmin ediliyor. Kuluçkadaki yumurtalar Slovenya'nın turist mekanı ve yaratıkların binlerce yıldır yaşadığı Postojna mağarasındaki akvaryumda Ocak ayında görülmeye başlandı.

Bebek proteusların gelişimini ve yumurtadan çıkışlarını gözlemlemek bilim açısından ender bir fırsat. 23 gelişmiş yumurtadan ilki 30 Mayıs'ta çatlamıştı. İkinci bebek olm Çarşamba akşamı yumurtasından yavaşça çıkmaya başladı.

İLK KEZ KAMERADA


Postojna mağarasında olmları çalışan ve bakımını sağlayan Saso Weldt "Bu hikayenin ilk bölümünün sonu ve yeni bir bölümün başlangıcı; yumurta olmadan beslenme ve yaşama" dedi.

Weldt BBC'ye açıklamasında daha önce kimsenin bebek olmların yumurtadan çıkışına tanık olmadığını ancak kızılötesi kamerayla bu anın yakalandığını söyledi. Weldt, "Mağarada başka biyolojik çalışmalar yapıyordum. Ekranda bir yumurtanın eksik olduğunu fark ettik. Filmi geriye sardığımızda birşeylerin olduğunu anladık" diyor. Weldt ve meslektaşları birkaç hafta içinde 23 yavrunun hepsinin sağlıklı biçimde yumurtadan çıkacağını ümit ediyor.

Postojna mağarasındaki görevliler kırılgan yumurtaların bakımı için amfibi hayvan uzmanlarından yardım alıyor. Bu uzmanlar arasında 1950'lerden bu yana bir yeraltı dağ labarotuarında olmlar üzerinde çalışan Fransız ekip de var. Sözkonusu labarotuar bu hayvanların yumurtadan çıkışlarının gözlemlendiği ikinci yer. Weldt "Mağarada doğal olarak sürekli yumurtadan çıkıyorlar ama kimse iki yaşından küçük yavruları daha önce görmemişti" dedi.

KULUÇKAYA YATIRAN TEK ANNE


Slovenya halkını büyüleyen yumurtaları birkaç haftalık süre içinde tek bir dişi proteus yumurtlamıştı. Weldt "Ebeveyn testi yapmadık. Bu yüzden yumurtaların tek bir babadan gelip gelmediğini bilmiyoruz. Ama kuluçkaya yatıran tek bir anneydi. Bu anne bizim proteus kolonisiyle birlikte ve gayet sağlıklı" dedi.

Yumurtalar ayrı bir bölümde tutuluyor ve yakından takip ediliyor. Başlangıçtaki 64 yumurtadan sadece 23'ünde embriyo gelişti. Döllenmeyen yumurtaların geri kalanı çürüdü ve suyun içindeki mantar iltihaplarına maruz kaldı. Uzmanlar kayıpların yaşanmasının normal olduğunu söylüyor. Weldt "Doğada her 500 yumurtadan iki yetişkin proteus ortaya çıkar" diyor.DARWİN ÖRNEK VERMİŞTİ

Balkanlarda yeraltı nehirlerinde yaşayan bu tuhaf görünüşlü hayvanlar yüzyıllar önce seller nedeniyle kıyıya vurunca ejderha takma ismini almış. Proteusların solungaçlarının yanısıra ön ayaklarından üç, arka ayaklarında iki parmak var. Balkanlarda ejderhaların kültürel önemi var ve pembe kertenkelelere benzeyen bu küçük yaratıklar ejderhaların bebekleri olarak kabul ediliyormuş.

Charles Darwin 1859'da basılan Türlerin Kökeni isimli kitabında proteuslardan ve gelişmemiş gözlerinden söz ederek doğal seleksiyona örnek olarak göstermişti. Darwin'den onlarca yıl sonra ünlü bilim insanı Humphry Davy bölgeyi ziyaret ederek mağaralarda proteuslara rastlamıştı.

Son Güncelleme: 08.06.2016 16:57
Anahtar Kelimeler:
DoğumBebek EjderhaSlovenya
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Yorumlardan doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderene aittir.